24. czerwca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Tradycyjna Msza Łacińska w Wałbrzychu z asystencją Biskupa Ignacego Deca


13 stycznia R.P. 2008, w niedzielę Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa została odprawiona w Wałbrzychu Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (zwana trydencką) z asystencją Biskupa Ordynariusza Świdnickiego, ks. bpa prof. dra hab. Ignacego Deca. Mszę Świętą sprawował, jak w każdą drugą niedzielę miesiąca w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, ks. dr Wojciech Grygiel FSSP. Wałbrzyskich ministrantów wspomogli bardzo licznie, doświadczeni koledzy z Wrocławia, służący w niedziele i święta w Kościele NMP na Piasku.

Do maleńkiego, zabytkowego kościółka na tradycyjną, łacińską liturgię przybyło więcej wiernych niż zazwyczaj i dla niektórych zabrakło miejsc siedzących. Większość stanowili wierni z Wałbrzycha, jednakże przyjechały też osoby z dalszych miejscowości Diecezji Świdnickiej, takich jak Bielawa, Dzierżoniów, Głuszyca, Kłodzko, Nowa Ruda, Strzegom, Świdnica, Świebodzice.

Ksiądz Biuskp Ignacy Dec w wygłoszonej homilii podziękował Ojcu Świętemu za dar przywrócenia do pełni praw tradycyjnej liturgii łacińskiej, nazwanej teraz formą nadzwyczajną, krótko przypomniał historię rytu rzymskiego skodyfikowanego przez św. Piusa V po Soborze Trydenckim i zaznaczył, że na tej formie Mszy Świętej wychowały się i wzrastały w wierze całe zastępy świętych Pańskich.

Kazanie

Następną część kazania, z uwagi na obchodzone Święto, Jego Ekscelencja poświęcił rodzinie chrześcijańskiej, mówiąc o zadaniach rodziny w zakresie zrodzenia potomstwa, dobrego wychowania dzieci przez odpowiedzialną i wymagającą miłość, podkreślając wagę wzajemnego szacunku, zwłaszcza okazywania go starszym członkom rodziny. Ksiądz Biskup nazwał też rodzinę pierwszą szkołą wiary i pobożności, i polecił wychowywać dzieci i młodzież w duchu prawdy, uczulając na panujące w dzisiejszym świecie, zwłaszcza w mediach zakłamanie i zafałszowania rzeczywistości.

Błogosławieństwo Biskupie

Po udzieleniu końcowego błogosławieństwa i zakończeniu Mszy Świętej, Ksiądz Biskup wyraził wdzięczność księdzu Wojciechowi Grygielowi z Krakowa za jego posługę w Diecezji Świdnickiej oraz podziękował innym osobom za starania i przygotowanie tych pięknych celebracji w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Swoją wizytę Pasterz Kościoła Świdnickiego zakończył słowami "do zobaczenia".

DEO GRATIAS!

Lekcja
Kleryk świdnickiego Seminarium śpiewa Lekcję

Ewangelia
Celebrans śpiewa Ewangelię świętą

Podniesienie
Podniesienie Ciała Pańskiego

Modlitwy Kanonu
Zakończenie modlitw Kanonu Rzymskiego

Oto Baranek Boży
Ecce Agnus Dei

Ite Missa Est
Ite Missa est

Niech Imię Pańskie będzie błogosławione
Dialog przed błogosławieństwem

Podziękowania
Chwila na podziękowania

Wspólna fotografia
Wspólna fotografia po Mszy Świętej


WIĘCEJ INFORMACJI O MSZY TRYDENCKIEJ W WAŁBRZYCHU

 


Fotografie: Piotr Nastawski  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Pontificale Romanum
Pontificale Romanum
Pontyfikał Rzymski

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil