18. lipca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Wałbrzychu


Kościół Matki Bożej Bolesnej (niem. Marienkirche) jest najstarszym udokumentowanym zabytkiem Wałbrzycha. Katolicka świątynia pw. Matki Bożej Bolesnej była wzmiankowana w "Liber fundationis episcopatus vratislaviensis" z 1305 roku.

Kościółek Matki Bożej Bolesnej

Jest to bardzo skromny, mały kościółek, który znajduje się na Placu Kościelnym nieopodal wałbrzyskiego Rynku.

 Tablica Sanktuarium

Historia kościoła związana jest z legendą o rycerzu, który dziękując Matce Bożej za uratowanie życia, postawił na wzgórzu drewnianą kaplicę wraz z figurą Matki Bożej. Z tyłu za ołtarzem znajdowało się źródełko, które zasłynęło tym, iż wielu z przybyłych tutaj pielgrzymów cudownie ozdrowiało, woda z źródełka leczyła zwłaszcza oczy.

Wnętrze Kościółka

O cudownym kościółku można przeczytać w kronice kronikarza świdnickiego Ephraina Ignatiusa Nasa pod tytułem "Phoenix redivivus" z 1667r. Niestety prowadzone prace górnicze pozbawiły kościół cudownej wody około roku 1845. Mimo to, kościół nie stracił swojego charakteru i nadal przybywają tutaj pielgrzymki.

Ta budowla sakralna przetrwała liczne niesprzyjające okoliczności w historii, t.j. epidemia cholery w latach 1497-1499, reformacja, epidemia tyfusu, epidemia dżumy z lat 1637-1641, wojny husyckie.

Wejście do Sanktuarium

Wart wzmianki jest fakt, że świątynia przetrwała jako katolicka za czasów króla pruskiego Fryderyka II dzięki sprytnemu wybiegowi ówczesnego burmistrza. A mianowicie, gdy Fryderyk II wydał rozkaz przemianowania wszystkich kościołów katolickich na zbory protestanckie, burmistrz Wałbrzycha Krzysztof Reis wysłał pismo z prośbą o zostawienie świątyni jako katolickiej z uwagi na fakt, iż jest ona starsza niż samo miasto Wałbrzych.

W 1718 roku przebudowano kościółek nadając mu kształt, który przetrwał niezmieniony do dnia dzisiejszego. Sanktuarium Matki Boskiej Bolesnej było odbudowywane przez 4 lata. Odbudowywał go ksiądz Georg Weizer wraz z Wałbrzyszanami.

Ołtarz i Pieta

Wewnątrz sanktuarium znajduje się barokowy ołtarz wraz z figurą-pietą Matki Bożej Bolesnej. Po bokach znajdują się konfesjonały, sufit został pomalowany w motywy roślinne, znajdują się tam również barokowe organy z prawie 200 piszczałkami oraz oryginalne drewniane drzwi.

Dzwi z tablicą

W okresie od 13 maja 2007 do 11 października 2009 w Sanktuarium sprawowana była w drugie niedziele miesiąca Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (tradycyjna Msza łacińska, zwana "trydencką").
Więcej informacji o Mszy trydenckiej w Wałbrzychu...  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone
Cudowna Pieta z Wałbrzycha

Módlmy się…
Módlmy się… Do Matki Bożej Bolesnej
Do Matki Bożej Bolesnej

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil