06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

ze Świata

Nadchodzi Renesans - pisarz Martin Mosebach o uwolnieniu Mszy św.

2007-01-20

18 stycznia Paul Badde przeprowadził w "Die Welt" wywiad z niemieckim pisarzem Martinem Mosebachem na temat papieskiego zamiaru uwolnienia Mszy św. trydenckiej:

"Die Welt": Czy nie obawia się Pan, że pragnienie uwolnienia Mszy trydenckiej skończy się przede wszystkim na felietonach?

Martin Mosebach: Nie. Ale gazety reagują emocjonalnie. Dziennikarze muszą spróbować domyślić się zmiany trendów i mentalności zanim zostanie ona w sposób widoczny wprowadzona. Przez dziesięciolecia tematem łacińskiej Mszy nie przyciągnąłby Pan uwagi żadnego publicysty. A to że teraz dzieje się inaczej, wskazuje, że zapoczątkowany został całkowity przewrót w myśleniu, w podejściu do tego rytu.

DW: Czy uwolnienie Mszału z roku 1962 nie będzie oznaczało kroku wstecz dla ekumenizmu?

MM: Przywrócenie wolności starego rytu będzie oznaczało wielki postęp w ekumenii z Prawosławiem, ponieważ stara łacińska liturgia i ryt prawosławny wyrastają z tych samych korzeni. Również wielu Protestantów jest zafascynowanych starym rytem łacińskim, ponieważ on dokładniej pokazuje różnice pomiędzy nimi a Katolikami.

DW: Co w takiej sytuacji przemawia przeciwko uwolnieniu starej Mszy?

MM: Nic. Nowa Msza, która jest dziełem reformatorów po II Soborze Watykańskim, a którą Benedykt XVI, jako kardynał, nazwał “zrobioną” i którą  przeciwstawia „organicznej”, funkcjonuje od początku z kłamstwem, jakoby takiej Mszy chciał Sobór Watykański II. Ten przypadek jest przeciwieństwem.

DW: Co daje Panu odwagę myśleć, że można by zawrócić koło historii?

MM: W tej sprawie nie chodzi o cofnięcie czasu, to jest oczywiście niemożliwe. Tu chodzi o odrodzenie (renesans), a nie o odtworzenie (restaurację). W europejskiej historii renesanse zawsze były ruchami awangardowymi. Jeżeli stary ryt rzymski będzie znów dozwolony w przyszłości, będzie on celebrowany w zupełnie zmienionym świecie, który ma niewiele wspólnego z epoką przedsoborową. W nieprzewidywalnym i szybko zmieniającym się świecie ten ryt byłby, jako coś przeciwstawnego – jako biegun, wokół którego czas mógłby się obracać. On byłby trochę jak "myśl" świętych Augustyna i Benedykta, którzy w czasie chylenia się ku upadkowi Cesarstwa Rzymskiego przygotowali systemy reguł zakonnych dla przyszłych stuleci.


tłumaczenie Sanctus.pl


  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil