24. września A.D. 2021 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

O. Augustyn Pelanowski
Testament duchowy
Testament duchowy
Gdy noc staje się
jaśniejsza niż dzień


z Watykanu

Liturgia to wielka szkoła duchowości - Benedykt XVI o św. Matyldzie z Helfty

2010-09-29

Liturgia to wielka szkoła duchowości – przypomniał dziś Benedykt XVI, rozważając życie św. Matyldy z Helfty, średniowiecznej mistyczki nazywanej chlubą niemieckiego monastycyzmu. Urodziła się w 1241 lub 1242 r. na zamku w Helfcie, jako trzecia córka barona Hackeborn. Gdy miała siedem lat, odwiedziła wraz z matką swoją starszą siostrę Gertrudę, mniszkę w klasztorze w Rodersdorf. Już wtedy zachwyciła się życiem monastycznym. W 1258 r. wstąpiła do klasztoru. Wyróżniała się pokorą, żarliwą modlitwą, życzliwością, niewinnością i intensywnym życiem w zjednoczeniu z Bogiem. Natchniona w mistycznej kontemplacji napisała wiele modlitw i tekstów, które odznaczały się dużą wiedzą teologiczną i głębią ducha. Miała szczególny dar odczytywania tajemnic ludzkiego serca i skutecznego pocieszenia. Podczas długiego życia monastycznego była doświadczana wieloma cierpieniami, do których dodawała akty pokutne w intencji nawrócenia grzeszników. Wiele czasu przeznaczała na studium i medytację Pisma Świętego. Była bardzo zdolną formatorką i nauczycielką życia monastycznego, umiejętnie wprowadzającą współsiostry w tajniki modlitwy, liturgii oraz miłości Boga i bliźniego.

Benedykt XVI zwrócił szczególną uwagę na rolę modlitwy, zwłaszcza liturgicznej w życiu św. Matyldy. To ona zbliżyła ją do Boga i uczyniła z niej nauczycielkę modlitwy dla innych.

„Modlitwa i kontemplacja stanowiły jej naturalne środowisko życia – powiedział Papież. – Objawienia i pouczenia, posługa bliźnim, cała jej droga wiary i miłości w tym właśnie były zakorzenione. Umiejętność przeżywania liturgii, jej różnych elementów, nawet tych najprostszych, była u niej naprawdę zdumiewająca. Liturgia przenikała jej codzienne życie. Potrafiła też uczyć swoje współsiostry, jak w sposób intensywny przeżywać życie monastyczne, opierając je właśnie na liturgii. Szczególną wagę przywiązywała do modlitwy brewiarzowej, Mszy św., a przede wszystkim do przyjmowania świętej Komunii. To właśnie wtedy przeżywała najczęściej ekstazy, w czasie których jednoczyła się z Bogiem w Jego gorejącym i słodkim Sercu, we wspaniałym dialogu, w którym prosiła o wewnętrzne światło i wstawiała się za swą wspólnotę i współsiostry” – mówił Ojciec Święty.

Zwracając się z kolei do pielgrzymów z Polski, Papież nawiązał do dzisiejszego wspomnienia liturgicznego.

„Słowo pozdrowienia kieruję do Polaków, a zwłaszcza do przedstawicielek Zgromadzenia Sióstr Zmartwychwstania Pańskiego, które gromadzą się na kapitule generalnej. Niech modlitwa i refleksja przyniesie obfite owoce duchowe. Wszystkich tu obecnych polecam opiece Archaniołów Michała, Gabriela i Rafała, patronów dnia dzisiejszego, i z serca błogosławię. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”.

RV
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil