14. kwietnia A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Warszawa: Wigilijne czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego

2008-05-14

Wigilijne czuwanie przed Uroczystością Zesłania Ducha Świętego, zgromadziło w Warszawskim kościele redemptorystów wielu wiernych i kilku duchownych z Warszawy i okolic.

O godzinie 21.00 Mszę świętą w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego sprawował ks. Łukasz Kadziński z parafii św. Małgorzaty w Łomiankach a kazanie wygłosił ks. Jacek Gomulicki - wikariusz parafii Dobrego Pasterza w Warszawie.

Kaznodzieja wskazywał wiernym konieczność otwarcia się na Ducha Świętego tej nocy… Pomimo, że Duch Święty daje nam szereg łask, to tak bardzo od człowieka zależy, co zrobi z tymi darami – przypominał ks. Jacek.

Po wigilijnej liturgii Mszy świętej w niezwykle ciekawym rozważaniu, ks. dr Tomasz Stępień, rektor pobliskiego kościoła sióstr sakramentek, przybliżył wiernym temat jedności w Duchu Świętym… Wewnętrzna integralność człowieka - mówił ks. Tomasz - może dokonać się w człowieku tylko dzięki cnotom, których rozwój umożliwiają dary Ducha Świętego. Gdy poprzez modlitwę, pojednanie i służbę bliźnim zbliżamy się do Boga, przyczyniamy się także do jedności całego Kościoła Powszechnego.
 
W czasie nabożeństwa majowego, ks. Robert Andrzejczyk, wikariusz miejscowej parafii Nawiedzenia NMP, przedstawił wiernym nurty rozwoju mariologii w pierwszych wiekach chrześcijaństwa…  Ludowa pobożność maryjna odzwierciedlona została w pismach apokryficznych, które do dzisiaj wpływają na sposób przedstawiania Maryi między innymi i w sztuce sakralnej… Dla chrześcijan pierwszych wieków tytuł Matki Bożej zbyt silnie kojarzył się z pogańską mitologią, toteż nie dziwi, że musiało minąć kilka wieków zanim Sobór Efeski w 431 roku ogłosił, iż Maryja jest Matką Boga (gr. Theotokos).

Cała noc czuwania podczas szeregu nabożeństw, wypełniona była wspólną i prywatną modlitwą, na które składały się min. wszystkie części Różańca Świętego, Droga Krzyżowa, adoracja Najświętszego Sakramentu, Godzinki o Niepokalanym Poczęciu N.M.P., a także odnowienie przyrzeczeń chrztu świętego. Podczas tego nabożeństwa O. Krzysztof pytał w kontekście naszej chrześcijańskiej tożsamości o jakość naszego chrześcijańskiego i katolickiego życia. Po odnowieniu chrzcielnych przyrzeczeń wierni indywidualnie podchodzili do naczynia z poświęconą wodą, kreśląc znak krzyża przed płonącym paschałem, znakiem Zmartwychwstałego Chrystusa…

W czasie czuwania przewidziane również były przerwy na posiłek, o godz. 01.45 nocna agapa z kawą i ciastem a nad ranem o godz. 07.30 wzmacniające śniadanie spożywane w sali pod nawą kościoła.

Wielką pomocą w duchowym przeżywaniu nocnego czuwania była muzyczna posługa młodzieżowej scholi z Łomianek oraz profesjonalnie przygotowany do tego celu śpiewnik z polskimi i łacińskimi tekstami pieśni.

Uwieńczeniem całonocnego czuwania i modlitw o dary Ducha Świętego dla całego Kościoła, naszej Ojczyzny i naszych rodzin, była, niedzielna Msza święta w Klasycznym Rycie Rzymskim, celebrowana przez rektora warszawskiego kościoła św. Benona O. Krzysztofa Stępowskiego CSsR. O. rektor w kazaniu przypomniał wszystkim o nieustannej potrzebie otwierania się na dary Ducha Świętego i owocowaniu w naszej katolickiej codzienności: miłością, weselem, pokojem, cierpliwością, uprzejmością, dobrocią, wspaniałomyślnością, łaskawością, wiernością, skromnością, wstrzemięźliwością i czystością…Serdecznie dziękował również wszystkim którzy pomagali przy zorganizowaniu tej nocy czuwania, jak i tym którzy wzięli w niej udział… Msza święta została zakończona odśpiewaniem, przez licznie zgromadzonych na liturgii wiernych, uroczystego Te Deum…
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil