18. września A.D. 2014 Święto św. Stanisława Kostki, zakonnika, patrona Polski   w tradycyjnej liturgii : św. Józefa z Kupertynu, wyznawcy
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą. (Mt 5, 8)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Warszawa: Msza Święta z poświęceniem wina

2007-12-29

W dniu 27 grudnia 2007 roku, w święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w warszawskim kościele Redemptorystów odprawiona została Msza święta trydencka z poświęceniem wina.

foto5

W wygłoszonym kazaniu celebrans, O. Krzysztof Stępowski CSsR, przybliżył wiernym kilka faktów z życia najmłodszego z Apostołów.

foto 8

Św. Jan jako jedyny z grona Dwunastu, był obecny pod Jezusowym krzyżem i to właśnie jemu umierający Zbawiciel powierzył opiekę nad Swoją i naszą Matką. Święty Jan również jako jedyny spośród Apostołów nie zginął śmiercią męczeńską, choć za życia poddawany był męczeństwu. Dożył sędziwego wieku i zmarł w wieku ponad stu lat. W ciągu swojego długiego życia, pod natchnieniem Ducha Świętego, napisał pięć ksiąg Nowego Testamentu: Ewangelię, Apokalipsę oraz trzy listy. W sędziwym wieku jego nauki koncentrowały się na danym nam przez Chrystusa podczas wieczerzy paschalnej przykazaniu miłości, gdyż tę naukę uznawał za najistotniejszą dla chrześcijańskiej wiary.

foto2

Po zakończonej Mszy świętej odbył się obrzęd poświęcenia wina. Według kultywowanej co najmniej od XIII wieku tradycji, czyni się to na pamiątkę cudownego ocalenia św. Jana przed próbą zgładzenia go przez cesarza Domicjana. Uwięzionemu Ewangeliście podano do wypicia kielich zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił zatruty napój znakiem krzyża i wypił go, nie ponosząc przy tym żadnej szkody.

Foto 1

Uroczystość w kościele św. Benona zakończyła się również pobłogosławieniem i podaniem licznie zgromadzonym wiernym poświęconego wina do skosztowania.
 
J.F.  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Twoja Msza
Twoja Msza
Książka - komiks
o Mszy Świętej
w nadzwyczajnej formie
rytu rzymskiego

Św. Maksymilian Maria
Kolbe
Św. Maksymilian Maria Kolbe o masonerii i Żydach - pisma wybrane
o masonerii i Żydach

Missale Romanum 1962
Missale Romanum 1962

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil