21. stycznia A.D. 2020 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

O. Augustyn Pelanowski
Testament duchowy
Testament duchowy
Gdy noc staje się
jaśniejsza niż dzień


z Polski

Podsumowanie tegorocznych warsztatów liturgicznych Ars celebrandi w Licheniu

2019-07-28

 „Niech ratują, jak święty Franciszek, Kościół naszego Pana”

Takie przesłanie przekazał uczestnikom zakończonych 18 lipca warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu biskup Wiesław Mering. Ordynariusz diecezji włocławskiej co roku sprawuje nad nimi patronat honorowy, a trzy lata temu gościł na nich osobiście. Większość uczestników – nie tylko ministranci, lecz także kapłani – to ludzie młodzi i bardzo młodzi, i to do nich przede wszystkim skierował swój apel ordynariusz włocławski.

Ars Celebrandi 2019

Warsztaty „Ars Celebrandi” odbywają się na terenie Sanktuarium Maryjnego w Licheniu, które posiada wystarczającą liczbę kaplic i ołtarzy, by kapłanom uczestniczącym w warsztatach zapewnić możliwość codziennego odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (NFRR). W tym roku przyjechało ich rekordowo wielu, tzn. ponad 50 (łącznie z klerykami). Pochodzili nie tylko z Polski, lecz także kilkunastu krajów Europy Środkowej i Wschodniej. Oprócz księży diecezjalnych przybyli m.in. pijarzy, redemptoryści i sercanie. Dziesięciu odprawiło na tegorocznych warsztatach swoją pierwszą Mszę św. w NFRR. Pozostali doskonalili posiadane wcześniej umiejętności. Dzięki współpracy z klasztorem benedyktynów w Tyńcu wszyscy kapłani i klerycy uczestniczący w „Ars Celebrandi” mogli doskonalić śpiew kapłański pod kierunkiem kantora klasztoru tynieckiego.

Ars Celebrandi 2019

Msza święta oprócz celebransa wymaga także ministrantów. Na tegoroczne warsztaty „Ars Celebrandi” przybyło ich ponad stu, z czego ok. 25 z grup dla początkujących służyło do Mszy św. w NFRR po raz pierwszy. Dla obcokrajowców nie mówiących po polsku zorganizowana została grupa warsztatowa w języku angielskim.

ArsCelebrandi 2019, ks. Piotr Buda

Poza celebracją kapłańską i ministranturą prowadzone były również warsztaty chorału gregoriańskiego dla śpiewaków liturgicznych, oddzielnie dla mężczyzn i kobiet. Wszyscy uczestnicy korzystali z nabywanych umiejętności już w trakcie warsztatów, podczas licznych codziennych Mszy św. oraz godzin brewiarzowych. Jednak docelowo będą je wykorzystywali tam, gdzie mieszkają – w diecezjalnych środowiskach tradycji łacińskiej, a także rodzinnych parafiach i placówkach posługi duszpasterskiej.

Ars Celebrandi 2019, ks. kanonik Jarosław Powąska

Uczestnicy „Ars Celebrandi” mogli zapoznać się również z bardziej specyficznymi celebracjami, których nie można przeżyć w Kościele na co dzień. W poniedziałek 15 lipca w głównej bazylice licheńskiej odprawiona została Msza św. solenna w rycie dominikańskim – jest to własny obrządek liturgiczny tego zakonu, obowiązujący od jego początków do 1969 r., a dzisiaj celebrowany okazjonalnie. We wtorek 16 lipca, w rocznicę śmierci, odprawiona została Msza requiem z obrzędem absolucji przy katafalku za papieża Innocentego III, wybitnego reformatora Kościoła z początku XIII wieku, który zwołał Sobór Laterański IV. (Nagranie kazania o papieżu Innocentym III, które wygłosił ks. kanonik Jarosław Powąska.) Natomiast w środę 17 lipca celebrowane były benedyktyńskie nieszpory monastyczne.

ArsCelebrandi 2019, o. Wojciech Gołaski OP

W trakcie warsztatów głoszone były przez ks. Piotra Budę kazania rekolekcyjne (w tym roku poświęcone pełnieniu woli Bożej w ujęciu św. Józefa Sebastiana Pelczara) oraz odbyły się dwa wykłady: Ryszarda Bartoszko o liturgii dawnej kaplicy papieskiej oraz ks. Grzegorza Śniadocha IBP o Dom Prosperze Gueranger OSB i podjętej przez niego restauracji liturgii rzymskiej.

ArsCelebrandi 2019

Organizatorem warsztatów liturgicznych „Ars Celebrandi” w Licheniu jest Stowarzyszenie Una Voce Polonia – członek Międzynarodowej Federacji Una Voce, stanowiącej oficjalną reprezentację katolików świeckich, przywiązanych do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego. W tym roku odbyły się już po raz szósty (w dniach 11-18 lipca). Pod względem liczby uczestników i skali celebracji liturgicznych jest to największe tego rodzaju wydarzenie na świecie. Wśród patronów medialnych „Ars Celebrandi” znajduje się wiele mediów i instytucji katolickich, w tym Katolicka Agencja Informacyjna, EWTN Polska, Rycerz Niepokalanej, Przewodnik Katolicki, Miłujcie Się, liturgia.pl oraz międzynarodowy anglojęzyczny blog liturgiczny Rorate Caeli.

Zdjęcia: Paweł Kucharski Travart

Ars Celebrandi 2019, błogosławieństwo ks. Pawła Korupki
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil