19. stycznia A.D. 2020 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

O. Augustyn Pelanowski
Testament duchowy
Testament duchowy
Gdy noc staje się
jaśniejsza niż dzień


z Polski

Warsztaty Ars Celebrandi w Licheniu - ostatnie wolne miejsca

2019-07-05

Już w przyszłym tygodniu w Licheniu zjadą się miłośnicy dawnej katolickiej liturgii. Wydarzeniem są warsztaty liturgii tradycyjnej Ars Celebrandi w sanktuarium maryjnym. Odbędą się one w tym roku w dniach 11-18 lipca. Warsztaty są dostępne dla wszystkich: kapłanów, sióstr i braci zakonnych, dorosłych wiernych świeckich oraz młodzieży. Ostatnie wolne miejsca noclegowe zapewniane przez organizatora są dostępne na stronie Zapisy. Pełny program tutaj.

Warsztaty „Ars Celebrandi” są organizowane przez Stowarzyszenie Una Voce Polonia i posiadają honorowy patronat Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Wiesława Meringa, ordynariusza diecezji włocławskiej. Ich misją jest realizowanie słów papieża Benedykta XVI: „To, co było święte dla wcześniejszych pokoleń, pozostaje wielkie i święte dla nas, i nie może nagle okazać się całkowicie zakazane, lub wręcz uznane za niegodziwe”.

Tegoroczna edycja warsztatów, już szósta, odbędzie się w dniach 11-18 lipca 2019 r. Ich miejscem będzie, jak zawsze, licheńskie Sanktuarium Maryjne, posiadające bardzo dobre warunki do sprawowania licznych Mszy św. i nabożeństw oraz infrastrukturę dla wygodnego pobytu około 220 uczestników (łącznie z kadrą). Taka liczba osób sprawia, że „Ars Celebrandi” to największe warsztaty liturgiczne w Europie.

Po kilku latach istnienia warsztaty „Ars Celebrandi” stały się imprezą o charakterze międzynarodowym; w tym roku oprócz uczestników z Polski oczekujemy też osób z Białorusi, Ukrainy, Estonii, Łotwy, Litwy, Niemiec, Szwecji, Szkocji, Austrii i innych krajów. Dla potrzeb uczestników nie rozumiejących po polsku utworzona została, jak w ubiegłym roku, grupa warsztatowa prowadzona po angielsku.

Warsztaty „Ars Celebrandi” są przeznaczone dla kapłanów, kleryków, ministrantów i śpiewaków kościelnych, którzy pragną poznawać nadzwyczajną formę rytu rzymskiego i doskonalić swoje umiejętności w tym zakresie, odpowiednio do rodzaju posługi. Wśród kilkudziesięciu zgłoszonych kapłanów i kleryków reprezentowane będą również zakony: pijarów, pallotynów, werbistów, cystersów, sercanów, dominikanów, kapucynów i in. Warto podkreślić, że przeważająca większość uczestników to osoby poniżej 30. roku życia.

Warsztaty i wykłady dla uczestników będą prowadzili doświadczeni kapłani, ceremoniarze i muzycy kościelni. Na warsztatach kapłańskich kapłani i klerycy będą się uczyli celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a także sprawowania innych sakramentów. Warsztaty ministranckie będą obejmowały naukę służenia do Mszy św. oraz godzin kanonicznych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a ponadto kalendarza liturgicznego, podstaw Triduum Paschalnego, przygotowywania innych sakramentów niż Msza św. oraz zasad organizowania ceremonii liturgicznych. Uczestnicy warsztatu muzycznego, podzieleni na dwie oddzielne schole gregoriańskie, męską i żeńską, będą przygotowywać i wykonywać wszelkie śpiewy mszalne (częściowo także śpiewy głównych godzin brewiarzowych), przypadające na dany dzień lub obchód i zawarte w oficjalnych kościelnych wydaniach śpiewu gregoriańskiego. Prowadzone będą również zajęcia z tradycyjnego śpiewu nabożnego w języku polskim. Wszystkie zdobywane umiejętności uczestnicy będą od razu wykorzystywali podczas licznych Mszy św. i nabożeństw, celebrowanych codziennie w ramach warsztatów. Zapewne, jak co roku, odbędzie się też przynajmniej kilka „trydenckich prymicji”.
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil