19. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Audiencja ogólna: nieśmy nasz krzyż na każdy dzień

2010-08-11

O chrześcijańskim męczeństwie jako traceniu własnego życia dla zbawienia świata mówił Papież podczas audiencji ogólnej. Spotkanie Benedykta XVI z pielgrzymami odbyło się tym razem w Castelgandolfo. Punktem wyjścia papieskiej katechezy środowej były przypadające w tym tygodniu liturgiczne wspomnienia świętych, w tym męczenników, a wśród nich Maksymiliana Marii Kolbego. Ojciec Święty zaznaczył, że męczeństwo zasadza się na wyłącznej miłości do Chrystusa i na utożsamieniu się z Tym, który oddał swe życie, abyśmy my je posiedli. Każdy z uczniów Jezusa jest wezwany, by brać swój krzyż i iść za swoim Mistrzem. To logika ziarna, które obumiera, by zakiełkować i dać życie – mówił Papież. W tym właśnie męczennik naśladuje aż do końca swego Pana w próbie wiary i miłości.

„Skąd jednak pochodzi siła, by znieść męczeństwo? Z głębokiego wewnętrznego zjednoczenia z Chrystusem – mówił Benedykt XVI. – Albowiem męczeństwo i powołanie do niego nie jest wynikiem ludzkiego wysiłku, ale odpowiedzią na Bożą inicjatywę, darem łaski, który uzdalnia do oddania życia ze względu na miłość do Chrystusa, Kościoła i świata. Gdy czytamy żywoty męczenników zdumiewa nas pogoda ducha i męstwo w ich wychodzeniu naprzeciw cierpieniu i śmierci. Moc Boga w pełni objawia się w słabości, w ubóstwie tego, kto się Mu oddaje i tylko w Nim pokłada nadzieję. Należy przy tym podkreślić, że łaska Boża nie niweczy wolności tego, kto doświadcza męczeństwa, lecz ją wzbogaca i uwzniośla. Męczennik jest człowiekiem wolnym, wolnym zwłaszcza wobec ziemskich potęg, który w jednym definitywnym akcie oddaje Bogu całe swoje życie i w najwyższym akcie wiary nadziei i miłości powierza się w ręce Stwórcy i Odkupiciela. Poświęca swoje życie, by całkowicie zjednoczyć z ofiarą Chrystusa na krzyżu”.

Benedykt XVI powtórzył swoje słowa sprzed tygodnia, że zapewne my sami nie jesteśmy powołani do męczeństwa. Niemniej nikt z nas nie jest wyłączony z powołania do świętości, co także oznacza branie własnego krzyża na każdy dzień. „Zwłaszcza w naszych czasach, gdy zdają się przeważać egoizm i indywidualizm, powinniśmy podjąć jako pierwsze i podstawowe zadanie to, by wzrastać każdego dnia w miłości do Boga i do braci, aby przemieniać własne życie i tak przemienić również nasz świat” – dodał Papież.

Zwracając się do Polaków, których do Castelgandolfo przybyło ponad 300, Ojciec Święty nawiązał do ostatniej klęski żywiołowej na Dolnym Śląsku:

„Serdeczne pozdrowienie kieruję do Polaków. Jednoczę się duchowo z tymi, którzy w ostatnich dniach ucierpieli z powodu powodzi. Proszę Boga, aby dał im siły do znoszenia przeciwności i pobudził serca ludzi dobrej woli do ofiarnej i skutecznej pomocy. Niech wam Bóg błogosławi!”.

RV




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil