26. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Mława: Katecheza multimedialna o "Trydenckiej" Mszy św.

2009-03-26

Plakat 
 
W niedzielę 22 marca br. odbyła się trzecia już katecheza multimedialna w mławskim kościele par. p.w. M. B. Królowej Polski. Temat spotkania brzmiał "Trydencka" Msza Święta - misterium liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego".
 
We wstępie prowadzący spotkanie ks. Grzegorz Ślesicki omówił krótko rys historyczny oraz wyjaśnił znaczenie różnych nazw "przedsoborowej" liturgii. Następnie obecni obejrzeli fragmenty filmu ukazującego sposób celebrowania Najświętszej Ofiary wg Mszału z 1962 r.
 
Podczas wykładu katechezy prelegent odniósł się do takich dokumentów Kościoła, jak "Quo Primum Tempore" św. Piusa V, "Dominicae Cenae" i "Eucharystia in Ecclesia" papieża Jana Pawła II oraz "Sacramentum Caritatis", i "Summorum Pontificum" Ojca świętego Benedykta XVI, a także do wypowiedzi takich hierarchów jak kard Arinze, kard. Canizares Llovera, czy abp A. M. Ranjith Patabendige Don. Omówiona została symbolika szat kapłańskich wraz z odnośnymi modlitwami, rola krzyża i celebracji "ad Orientem" wg książki "Duch liturgii" J. kard Ratzingera, symbolika ołtarza jako znaku Chrystusa i paramenty ołtarzowe, relikwii jako widomego znaku obcowania świętych, precyzji gestów, formy przyjmowania Ciała Pańskiego i znaczenie egzorcyzmu prywatnego. Podczas katechezy odbyła się także prezentacja wybranych pozycji książkowych dostępnych głównie w księgarni internetowej "Sanctus".

Ks. Grzegorz Ślesicki

W kaplicy kościoła gdzie odbywała się katecheza został ustawiony ołtarz "versus Deum" oraz wyeksponowano dawne szaty liturgiczne. Na ołtarzu w trakcie katechezy znajdowały się relikwie św. Teodora i bł. Radzima Gaudentego. Na koniec ks. Grzegorz zapowiedział i zachęcił zebranych do wysłuchania Mszy Świętej, która będzie celebrowana w kaplicy mariackiego, mławskiego kościoła w rocznicę ubiegłorocznej, 25 kwietnia 2009, w święto św. Marka Ewangelisty.
 
Wcześnie, podczas niedzielnej Mszy św. autor katechezy multimedialnej zachęcał wiernych do przyjścia na spotkanie następującymi słowami:
"Drodzy moi. Teraz powinienem powiedzieć, jak zwykle się to czyni, "Amen", ale jeszcze na kilka słów mi pozwólcie. W bramie kościoła wisi plakat zapraszający na dziś, na godz. 19.00 do naszego kościoła na kolejną katechezę multimedialną. Jej tytuł to "Trydencka" Msza Święta. Misterium liturgii w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Wszystkich, którzy mogą przybyć chciałbym na nią zaprosić nie tylko po to, by obejrzeć dawne ustawienie ołtarza, zabytkowy, pięknie haftowany złotem ornat bpa Załuskiego z XVIII w., relikwiarze świętych, czy pozycje książkowe odnośne do tematu. Chciałbym, abyśmy wspólnie zastanowili się nad przeżywaniem dawnej formy odprawiania Mszy Świętej, jak to się potocznie mówi "po łacinie i tyłem do wiernych". Abyśmy nieco wgłębili się w "stary", przedsoborowy ryt i spróbowali zrozumieć sens drobiazgowych, precyzyjnych zaleceń i mnogości gestów liturgii, która przez XV wieków w Kościele była źródłem pobożności dla niezliczonej rzeszy wiernych i źródłem świętości dla świętych.
Kochani. Ojciec Święty Benedykt XVI przed dwoma laty zniósł wszelkie ograniczenia w odprawieniu Mszy Świętej w "stary" sposób. Rok temu, z okazji Tygodnia Kultury Chrześcijańskiej, odprawiałem Mszę Świętą w tym dawnym rycie w cmentarnym kościele św. Wawrzyńca. Za miesiąc, 25 kwietnia, będzie taka Msza Święta odprawiona w kaplicy naszego kościoła. Zechciejmy, kto jest zainteresowany, potraktować dzisiejszą, wieczorną katechezę, jako przygotowanie do tej "starej" - naszej Mszy. Amen."
 

Więcej fotografii w galerii  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil