18. lipca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

Prawdziwa miłość - abp Fulton J. Sheen


Jedną z największych pomyłek jakie może popełnić ludzkie serce jest szukanie przyjemności, która jest celem życia. Przyjemność jest efektem ubocznym wypełnienia obowiązku, jest druhną a nie panną młodą, jest czymś co pojawia się i czeka na człowieka, gdy czyni on to, co powinien. Chcieć iść przez życie i zawsze się dobrze bawić, to nie bawić się dobrze. Dziecko nie je lodów dla przyjemności, doświadcza przyjemności, bo je lody. Zaspokajanie głodu jest przyjemne, ale nie je się tylko dla przyjemności. Człowiek nie żeni się dla doświadczania cielesnych przyjemności, ale doświadcza małżeńskich przyjemności, ponieważ wypełnia obowiązki małżeńskiego stanu. Dobry mąż chce kochać i mieć szczęśliwe życie, zły chce być kochany i dobrze się bawić. Dobry mężczyzna poszukuje kobiety, aby uzupełnić swoją niedoskonałość i wzajemnie się wzbogacać. Zły mężczyzna chce zniewolić kobietę, aby mógł się dobrze bawić. Małżeńskie szczęście jest w pewnym sensie przedpłatą Boga za różne doświadczenia. Ponieważ małżeństwo niesie ze sobą wiele ciężarów, zaplanowano w nim także wiele przyjemności. Miesiąc miodowy poprzedza trudy narodzin i jest z góry przedłużonym kredytem ze względu na wymaganą odpowiedzialność.(...)

Prawdziwa miłość posiada niepodrabialny znak wodny: ofiarowanie się Odwiecznemu. Do tych, którzy czynią ofiary, aby zadowolić własne ego w sprzeczności z prawem Bożym, nasz Pan powiedział: „Otrzymali już swoją nagrodę”(Mt 6,2). Zrobiłeś to, by zadowolić samego siebie i otrzymałeś to, czego chciałeś. Inni nie czynią ofiar, aby zadowolić samych siebie, czynią je dla dobra Miłości Absolutnej, tj. dla Pana który łączy dwa serca. Ofiara nie jest czyniona dla siebie, ale dla wywłaszczenia siebie poprzez akt wolności, ażeby nic nie powstrzymywało nikogo przed zjednoczeniem z Bożą Miłością.


Sługa Boży abp Fulton J. Sheen, Do małżeństwa potrzeba trojga, fragmenty rozdziału „Ciemna noc ciała”, Nowy Jork 1951, tłumaczenie – redakcja

polskie wydanie: "Troje do pary" 2016r.

Inne teksty tego autora:

Dlaczego kochamy? - abp Fulton J. Sheen

Dlaczego Najświętsza Maryja Panna objawiła się w niepozornej wiosce Fatima?

Sługa Boży abp Fulton Sheen o Mszy świętej

Abp Fulton Sheen: wspomnienie o Matce Teresie

Abp Fulton Sheen: Sąd

O Pokusie

abp. Fulton J. Sheen: Czy Bóg popełnił błąd?

abp Fulton J. Sheen: Zaniechanie wynagrodzenia

Czy Krucyfiks coś dla nas znaczy?

Bądźcie hojni - abp Fulton J. Sheen

Sługa Boży abp Fulton J. Sheen  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Abp Fulton Sheen
Siedem słów Jezusa i Maryi - Abp Fulton Sheen
Siedem słów
Jezusa i Maryi

abp Fulton Sheen
abp Fulton Sheen - Warto żyć!

Warto żyć!

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil