15. maja A.D. 2021 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

O. Augustyn Pelanowski
Testament duchowy
Testament duchowy
Gdy noc staje się
jaśniejsza niż dzień


z Polski

Warszawa: Msza Święta z poświęceniem wina

2007-12-29

W dniu 27 grudnia 2007 roku, w święto św. Jana Apostoła i Ewangelisty, w warszawskim kościele Redemptorystów odprawiona została Msza święta trydencka z poświęceniem wina.

foto5

W wygłoszonym kazaniu celebrans, O. Krzysztof Stępowski CSsR, przybliżył wiernym kilka faktów z życia najmłodszego z Apostołów.

foto 8

Św. Jan jako jedyny z grona Dwunastu, był obecny pod Jezusowym krzyżem i to właśnie jemu umierający Zbawiciel powierzył opiekę nad Swoją i naszą Matką. Święty Jan również jako jedyny spośród Apostołów nie zginął śmiercią męczeńską, choć za życia poddawany był męczeństwu. Dożył sędziwego wieku i zmarł w wieku ponad stu lat. W ciągu swojego długiego życia, pod natchnieniem Ducha Świętego, napisał pięć ksiąg Nowego Testamentu: Ewangelię, Apokalipsę oraz trzy listy. W sędziwym wieku jego nauki koncentrowały się na danym nam przez Chrystusa podczas wieczerzy paschalnej przykazaniu miłości, gdyż tę naukę uznawał za najistotniejszą dla chrześcijańskiej wiary.

foto2

Po zakończonej Mszy świętej odbył się obrzęd poświęcenia wina. Według kultywowanej co najmniej od XIII wieku tradycji, czyni się to na pamiątkę cudownego ocalenia św. Jana przed próbą zgładzenia go przez cesarza Domicjana. Uwięzionemu Ewangeliście podano do wypicia kielich zatrutego wina. Apostoł pobłogosławił zatruty napój znakiem krzyża i wypił go, nie ponosząc przy tym żadnej szkody.

Foto 1

Uroczystość w kościele św. Benona zakończyła się również pobłogosławieniem i podaniem licznie zgromadzonym wiernym poświęconego wina do skosztowania.
 
J.F.  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil