06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

ze Świata

Wyjaśnienia Rzymu w sprawie kalendarza liturgicznego i przenoszenia świąt

2008-11-12

W kwietniu 2008 r. Konferencja Episkopatu Anglii i Walii zwróciła się do Komisji Pontyfikalnej Ecclesia Dei o wydanie orzeczenia w sprawie ujednolicenia odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej i zwyczajnej formie rytu rzymskiego w pewne święta nakazane. Biskupi przenieśli uroczystości Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia Pańskiego oraz Bożego Ciała na konkretne niedziele. Pozostałe święta nakazane w Anglii i Walii, z wyjątkiem Świąt Narodzenia Pańskiego, (jeżeli wypadały w sobotę lub poniedziałek) przenieśli także na określone niedziele. Wolą biskupów było, aby ww. święta nakazane były także przestrzegane w niedziele przez osoby przywiązane do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego.

W efekcie Konferencja Episkopatu przedłożyła Rzymowi dubium, lecz odmówiła podania do publicznej wiadomości pełnego tekstu odpowiedzi z Komisji Ecclesia Dei. Dlatego też w lipcu stowarzyszenie Latin Mass Society (LMS) złożyło swe własne dubium do Rzymu i otrzymało odpowiedź z datą 20 października.

Odpowiedź z Komisji Ecclesia Dei potwierdza, że Msza św. i nabożeństwa w święta nakazane mogą być nadal odprawiane w dni wyznaczone w kalendarzu dla formy nadzwyczajnej rytu rzymskiego oraz, że prawo do korzystania z tego kalendarza jest nieodłącznym elementem prawa do korzystania z formy nadzwyczajnej rytu rzymskiego.

W odpowiedzi Komisji Ecclesia Dei czytamy:

1. Prawowite korzystanie z ksiąg liturgicznych będących w użyciu w roku 1962 obejmuje prawo do korzystania z kalendarza stanowiącego nieodłączny element ww. ksiąg liturgicznych.

2. Ponieważ zgodnie z kanonem 1246 §2 Kodeksu Prawa Kanonicznego Konferencja Episkopatu może w sposób prawowity, za uprzednią aprobatą Stolicy Apostolskiej, przenieść święta nakazane na niedzielę, również prawowite jest odprawianie Mszy św. i nabożeństw w dniach wyznaczonych w kalendarzu ksiąg liturgicznych będących w użyciu w roku 1962, przy jasnym zrozumieniu, że zgodnie z prawowitą decyzją Konferencji Episkopatu, nie ma obowiązku wysłuchania Mszy św. w te dni.

3. Dlatego też, zgodnie z pkt 356-361 Rubricae Generales Missalis Romani z roku 1962, jest rzeczą właściwą sprawowanie zewnętrznego ceremoniału świat nakazanych w niedzielę, na którą owe święta zostały przeniesione przez Konferencję Episkopatu, co było i jest do tej pory zwyczajową praktyką w wielu innych krajach.

Odpowiedź z Komisji Ecclesia Dei sygnował wiceprzewodniczący Komisji ks. prał. Kamil Perl.

Wobec tego, w następstwie otrzymania orzeczenia Komisji Ecclesia Dei stowarzyszenie LMS będzie nadal organizować odprawianie Mszy św. w dni wyznaczone przez kalendarz z roku 1962 dla świąt nakazanych, lecz także, tam gdzie ma to zastosowanie, będzie organizować sprawowanie Mszy św. w dni świąteczne w ramach zewnętrznego ceremoniału w niedziele wyznaczone przez Episkopat Anglii i Walii, celem spełnienia wymogów posłuszeństwa i komunii, przy uwzględnieniu uczuć tradycyjnych katolików przyzwyczajonych do celebracji w tradycyjne dni świąteczne.

Julian Chadwick, prezes stowarzyszenia LMS powiedział tak: „Orzeczenie to jest bardzo ważne, potwierdza bowiem że kalendarz dla nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego stanowi nierozerwalną część rytu i nie może zostać zniesiony lub zmieniany przez konferencje episkopatu. Orzeczenie dowodzi także prawa zwolenników nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego do dalszej celebracji nabożeństw w tradycyjne dni świąteczne. Rzecz jasna, że kiedy organizujemy odprawianie Mszy w niedziele wyznaczone przez biskupów do sprawowania liturgii przeniesionych świąt nakazanych, będziemy organizować zewnętrzne ceremoniały dni nakazanych, celem spełnienia wymogu biskupiego, że święta nakazane w obu formach rytu rzymskiego będą celebrowane razem.”

Pełen tekst dubium skierowanego przez stowarzyszenie do Komisji Ecclesia Dei można znaleźć na stronie LMS


Przekład: Anna Kaźmierczak


  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil