06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

17-25 sierpnia - Jasnogórska nowenna, którą prowadzi ks. bp Ignacy Dec

2008-08-19

Nowenna przed uroczystością Matki Bożej Jasnogórskiej trwa na Jasnej Górze co roku od 17 do 25 sierpnia. Przez dziewięć kolejnych wieczorów na szczycie odprawiana jest Msza św. przygotowująca wiernych do uroczystości. Tematyka tegorocznych kazań nowennowych, które zostały zainaugurowane w niedzielę, skoncentrowana jest wokół tematu "Z Maryją w służbie dźwigania się człowieka i narodów". - Nasze rozważania każdego dnia będą mieć dwie edycje - dopołudniową o godz. 11.00 i wieczorną o 18.30 - tłumaczy cytowany przez Biuro Prasowe Jasnej Góry tegoroczny kaznodzieja ks. bp Ignacy Dec. - Edycję dopołudniową złączymy z ośmioma błogosławieństwami zapisanymi w Ewangelii św. Mateusza. Zaś wieczorną będziemy łączyć z kolejnymi stuleciami działalności Ojców Paulinów, poczynając od XIII wieku, powstania Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika. Światło i natchnienie będziemy zawsze czerpać z Ewangelii dnia, która będzie ogłaszana na codziennej Liturgii - wyjaśnia.

Wczoraj, w drugim dniu nowenny, ks. bp Dec mówił na temat smutku, który zamienia się w radość. Rozważając słowa: "Błogosławieni, którzy się smucą, albowiem oni będą pocieszeni" (Mt 5,4), zwracał uwagę, że każdy z nas ma troski wyrastające z doznawanych porażek, przykrości, krzywd, zmartwień. - Te smutki musimy przetrzymać, bo ten rodzaj smutku może przerodzić się w radość. Takiego smutku nie trzeba się wstydzić, takiego smutku nie trzeba się lękać, ale taki smutek należy zawierzyć Bogu - podkreślał.

W pierwszym dniu nowenny tematem refleksji ordynariusza świdnickiego były słowa: "Bóg jest dla wszystkich, zwłaszcza dla ubogich w duchu". Rozważając słowa: "Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5, 3), ksiądz biskup podkreślał, że aby otrzymać łaskę wiary, potrzebna jest w nas pokora, która w Ewangelii jest nazwana ubóstwem duchowym. Kaznodzieja mówił także o historycznym kontekście narodzin zakonu paulinów. - Miejmy większy szacunek dla historii. Nie wolno ulegać nagłaśnianemu dziś mitowi, że wszystko, co nowsze, co współczesne, jest lepsze od tego, co dawniejsze. Przecież Pan Bóg zawsze był w historii. Także w poprzednich wiekach działał cuda, napełniał ludzi mądrością, uzdalniał do bohaterskich czynów i udzielał daru świętości. Wracajmy przeto do pięknych kart historii Kościoła, np. do wieku XIII. Duch tego stulecia, w którym powstały zakony żebracze, katedry gotyckie, uniwersytety; stulecia, w którym narodził się zakon pauliński; stulecia, w którym było tylu świętych; stulecia, w którym Bóg był stawiany na pierwszym miejscu - niech duch tego stulecia natchnie nas, natchnie nasz Naród, narody europejskie i narody świata do liczenia się z Bogiem, do odkrywania Jego wielkości i miłości, do zachowywania Jego przykazań. Naprawdę w Bogu jest nasze ocalenie, w Bogu jest nasza przyszłość - mówił ksiądz biskup.


Źródło: Nasz Dziennik, podkreślenie Sanctus




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil