06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

ze Świata

Prominentni katolicy angielscy proszą o więcej Mszy św. w starym rycie

2008-07-28

Prominentni katolicy, m. in. Lord Alton z Liverpoolu, Dom Antony Sutch oraz Bianca Jagger podpisali petycję wystosowaną do biskupów Anglii i Walii z prośbą o więcej Mszy niedzielnych w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego (w rycie trydenckim).
Petycja - podpisana przez katolików reprezentujących całe spektrum polityczne - "pokornie prosi" biskupów o umożliwienie powszechnego sprawowania Mszy w tradycyjnym rycie dla wiernych, z których wielu pokonuje ładnych parę mil aby dotrzeć na Mszę w starym rycie, którą Papież Benedykt chce ostatecznie zobaczyć w każdej parafii.
 
Pośród sygnatariuszy znaleźli się katolicy, którzy nie są na co dzień związani z kręgami tradycjonalistycznymi, np. pianista Stephen Hough czy Robin Baird-Smith, wydawca Continuum Books. Napisał o petycji tak: "choć wyznaję poglądy liberalne i jestem zwolennikiem postępu, jednak popieram cele petycji."
 
Bianca Jagger, pobożna katoliczka, dobrze znana jako radykalna aktywistka na rzecz obrony praw człowieka, co ciekawe, również regularnie uczęszcza na Mszę Łacińską w londyńskim Oratorium i pragnie zobaczyć jej rozprzestrzenienie się i udostępnienie na całym świecie.
 
Książę Rupert zu Löwenstein, były prezes Brytyjskiego Związku Orderu Maltańskiego podpisał petycję i podobnie uczynił także Sir Rocco Forte, akcjonariusz większościowy dziennika The Catholic Herald, oraz Peter Sheppard, prezes wydawnictwa dziennika Herald.
 
Kapłani popierający petycję to m. in. Dom Antony, były dyrektor szkoły w Downside Abbey, O. Tim Finigan, O. Dominic Allain oraz ojcowie Julian Large i Rupert McHardy z londyńskiego Oratorium.
 
Autorzy petycji to m. in. Mary Kenny, Cristina Odone, Stuart Reid, były zastępca redaktora tygodnika Spectator oraz historyk Desmond Seward.
Pośród 750 sygnatariuszy znaleźli się książę Albert oraz księżna Elisabeth von Thurn und Taxis - których rodzina była blisko związana z Ojcem Świętym jeszcze przed wyborem na papieża.
 
Petycja zaczęta przez Eveline Booth, młodą katoliczkę z Oratorium, przedstawia obawy i brak oficjalnego entuzjazmu dla listu apostolskiego Summorum Pontificum, uwalniającego starszą formę Mszy św., ogłoszonego zaledwie rok temu.
Od momentu ogłoszenia dokumentu liczba mszy niedzielnych sprawowanych w nadzwyczajnej formie wzrosła bardzo nieznacznie, a zdaniem tradycjonalistów niektóre diecezje nie podjęły w ogóle żadnych działań na rzecz promocji Motu Proprio.
Jak podajemy na pierwszej stronie, Archidiecezja Liverpoolska porzuciła plany stworzenia pierwszej parafii przeznaczonej do celebracji tradycyjnej Mszy łacińskiej w Wielkiej Brytanii.
 
Eveline Booth powiedziała The Catholic Herald tak: "Zaczęłam uczęszczać na nadzwyczajną formę rytu rzymskiego i odkryłam, że jest ona znacznie bardziej nabożna.
"Rozważałam w myślach - jaka to szkoda, że katolicy spoza Londynu są pozbawieni tej liturgii - a niektórzy biskupi i duchowieństwo nie chcą nawet o niej słyszeć. Mimo to życzeniem Ojca świętego jest, aby to właśnie stara Msza była pierwszą linią modlitwy."
Petycja zostanie przedstawiona Konferencji Episkopatu Anglii i Walii a jej egzemplarz zostanie przekazany pontyfikalnej komisji "Ecclesia Dei", która niedawno zwróciła się do biskupów Anglii i Walii z życzeniem pełnego wprowadzenia w życie Motu Proprio.
 
Tłumaczenie: Anna Filomena Kaźmierczak



  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil