07. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Białystok: Ołtarz Benedykta XVI w uroczystość św. Kazimierza Królewicza

2008-03-05

Ołtarz 

Uroczystości ku czci św. Kazimierza Królewicza odbyły się 4 marca w kościele pod wezwaniem tego świętego w Białymstoku. Mszę św. odprawili tam biskupi metropolii białostockiej: Abp Edward Ozorowski, ordynariusz łomżyński Stanisław Stefanek, biskup pomocniczy łomżyński Tadeusz Bronakowski i biskup senior Tadeusz Zawistowski, biskup drohiczyński Antoni Dydycz, białostocki arcybiskup-senior Stanisław Szymecki. W uroczystości wzięły udział związki zawodowe ze swoimi sztandarami, parlamentarzyści, a także członkowie Białostockiej Kapituły Metropolitalnej, której św. Kazimierz jest patronem.

Msza Święta

Abp Edward Ozorowski, który przewodniczył koncelebrze, zwrócił uwagę, że św. Kazimierz czczony w Polsce i na Litwie pozostaje do dzisiaj symbolem zjednoczenia narodów i jest wzorem jak przy istniejących różnicach, zachować jedność. „Św. Kazimierz pokazał, że można być świętym i rządzić jednocześnie krajem – zwrócił uwagę abp Ozorowski – wprowadził świętość na dwór królewski. Jest to kolejny przykład dla wszystkich tych, którzy ster rządów w naszym kraju sprawują. Pokazuje, że nieprawdą jest przyjęte niemal powszechnie przekonanie, że polityka musi być nieetyczna. Przeciwnie, do istoty polityki należy troska o dobro człowieka, troska o wszystkich obywateli”.
Homilię wygłosił biskup drohiczyński Antoni Dydycz. Ukazał on św. Kazimierza jako jeden z filarów chrześcijańskich korzeni Polski, które ukształtowały jej dzieje. Jako wzór dla współczesnego człowieka wskazał na takie cechy świętego, jak szacunek do prawdy i człowieka.
„Św. Kazimierz szukał mądrości w modlitwie, u bram świątyni i do końca. Wprowadzając mądrość w czyn, zapłonął gorliwością o dobro, w pełni otworzył się na świętość” – mówił biskup. „Trzeba przypominać św. Kazimierza, jako jednego z ostatnich rycerzy średniowiecza, ale też jednego ze świętych, których jest coraz więcej i którzy wciąż zaludniają naszą ziemię, krzewią kulturę i cywilizację życia”.
Biskup drohiczyński ukazał świętość jako zadanie każdego wierzącego: „Świętość jest dla wszystkich. Świętość nie zna starości, jest zawsze u siebie”.
 

Relacja: KAI



  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil