06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Łódź: Tradycyjna Msza łacińska w kościele św. Józefa została wznowiona

2008-01-31

Dnia 27 stycznia AD 2008 w Niedzielę Sześćdziesiątnicy w koście pw. św. Józefa w Łodzi wznowiono regularne celebrowanie Mszy świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Arcybiskup Łódzki ks. abp Władysław Ziółek wskazał konieczność zapewnienia wiernym przywiązanym do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego możliwości uczestnictwa w takiej liturgii w każdą z niedziel roku. W związku z brakiem na terenie Archidiecezji Łódzkiej kapłana zdatnego do takiej celebracji Kuria wystąpiła o podjęcie się tego dzieła przez Ojców Redemptorystów, a konkretnie o. Krzysztofa Stępowskiego CSsR z Warszawy.
 
Foto6

Foto9

Msza Święta zaplanowana na godzinę miłosierdzia (15:00) poprzedzona była pozdrowieniem wiernych przez proboszcza Parafii św. Józefa w Łodzi ks. Franciszka Semika:
"Decyzją władz naszej Kurii Archidiecezjalnej, w każdą niedzielę miesiąca została ustanowiona Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego według mszału Papieża Jana XXIII, w języku łacińskim. Kuria zwróciła się z prośbą do Ojców Redemptorystów, a w szczególności do ojca Krzysztofa Stempowskiego, iż by objął opieką duszpasterską tą grupę sympatyków tego starego rytu łacińskiego. Ojciec przyjechał z Warszawy będzie dziś sprawował eucharystię w naszym kościele. Serdecznie witam Ojca Krzysztofa, bo pierwszy raz się dzisiaj zobaczyliśmy. Witam wszystkie siostry zakonne, wszystkich wiernych, którzy czują przywiązanie do tego starego łacińskiego rytu.
Dziękuję naszej Kurii, iż wybrała właśnie nasz najstarszy w łodzi zabytkowy kościół, który przygotowujemy już do jubileuszu. W 2009 r. minie 100 lat erygowania parafii, kościół oczywiście jest o wiele starszy i jest najstarszym świadkiem Łodzi. Dziękuję równocześnie z jednej stronie Kurii, z drugiej strony Ojcu Krzysztofowi, który podejmuje ten trud duszpasterski.
Dziękuję również wam wszystkim którzy tu jesteście dziś z nami, życzę wiele łask płynących z Eucharystii."

Foto8

Ołtarz Pański zaopatrzony w świece, mszał, tablice, a co ważne w relikwie Świętych Pańskich: Atanazego, Faustyny i o.Pio mienił się blaskiem chwały Tego dla Którego został wzniesiony.

Foto1

Msza Święta sprawowana w sposób uroczysty z ceremoniarzem rozpoczęła się procesją wejścia w asyście licznej służby liturgicznej ołtarza. Kapłan w przepięknej kapie dokonał aspersji, a następnie przy dźwiękach kolędy "Gdy się Chrystus rodzi" rozpoczęto obrzędy Mszy Świętej.

Foto2

Foto3

Kazanie wygłoszone z zabytkowej ambony Celebrans poprzedził krótkim wstępem:

Foto7

"W sześćdziesiąty dzień przed Paschą przy Pańskim Ołtarzu chcemy się modlić za Kościół Święty Katolicki, Ojca Świętego, Metropolitę Łódzkiego, proboszczów, kapłanów, uczestników tej przenajświętszej liturgii i ich rodzin. Dziękuję wszystkim dzięki którym możemy się tu spotykać, po raz ostatni było to w listopadzie. Chcemy tu okazać wdzięczność Jego Ekscelencji Arcybiskupowi Metropolicie, Kanclerzom jego, Proboszczowi, Kapłanom tej zacnej parafii, która przyjmuje nas pod swój czcigodny dach, do swojej czcigodnej świątyni. Dziękuję służbie ołtarzowej, dziękuję chórowi, dziękują wam drodzy którzyście oczekiwali tej Mszy świętej, którzy z pewnością będziecie na nasze spotkania przybywać, aby tutaj trwać przed Chrystusem podczas przeżywania liturgii Mszy Świętej. Dla nas liturgia Mszy Świętej klasycznej, rzymskiej, mówimy tak czasem trydenckiej, rytu starego, jest drogą wiodącą nas do Bożego Miłosierdzia, jest dla nas Przenajświętszą Ofiarą Jesusa Chrystusa. Dziękujemy również Ojcu Prowincjałowi polskiej prowincji Ojców Redemptorystów, iż zezwolił bym tutaj na ten czas, raz w miesiącu przybywał do was z Warszawy, aby z wami razem przeżywać liturgię Przenajświętszej Ofiary, aby na nas wszystkich spłynęła łaska dobrego, Najświętszego Odkupiciela."

Foto4

Podczas Mszy Świętej wierni przy dźwiękach organów śpiewali kolędy na przemian z chórem, który wykonał również części stałe Mszy Świętej, oraz antyfony. W Mszy Świętej brało udział około dwustu pięćdziesięciu wiernych.

Foto5

Na zakończenie liturgii po udzielonym błogosławieństwie i odczytaniu ostatniej Ewangelii, uroczyście przy dźwiękach dzwonów odśpiewano "Ciebie Boga Wysławiamy" wyrażając w ten sposób wdzięczność Bogu Najwyższemu za możliwość uczestniczenia w Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Podczas procesji wyjścia przedstawiciele Dzieła Tradycji Katolickiej w Archidiecezji Łódzkiej złożyli na ręce Celebransa gorące podziękowania upiększone naręczem kwiatów za podjęty trud duszpasterski.
 
Foto10
 
Wiernych wychodzących z kościoła zaskoczyły oczekujące w gotowości bojowej wozy Straży Pożarnej. Niemniej zaskoczony był Celebrans otoczony w zakrystii zastępem strażaków gotowych do podjęcia akcji gaśniczej, jak się okazało w kościele w wyniku "trydenckiego okadzenia ołtarza" włączyły się czujki alarmu przeciwpożarowego. Niemniej jednak wszystko dobrze się skończyło i wznowienie regularnych celebracji Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego na długo pozostanie w naszej pamięci.
 
Msze Święte w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego są celebrowane w Łodzi w każdą czwartą niedzielę miesiąca o godzinie 15:00 w kościele św. Józefa mieszącym się przy ul. Ogrodowej 22.

 

Źródło: DTK w AŁ



  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil