07. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Franciszek na porannej Mszy: o zawierzeniu

2014-01-10

Kościół jest pełen chrześcijan przegranych, przekonanych tylko połowicznie. Tymczasem wiara może wszystko, może zwyciężyć świat, jednak trzeba mieć odwagę zawierzenia Bogu. Mówił o tym Papież Franciszek podczas porannej Mszy w kaplicy Domu św. Marty. Centrum jego homilii stanowiły słowa św. Jana Apostoła z jego Pierwszego Listu o potrzebie trwania w Bogu i Jego miłości.

„Kto trwa w Bogu, kto z Boga się narodził, kto trwa w miłości, ten zwycięża świat, a zwycięstwem jest nasza wiara – mówił Franciszek. – Z naszej strony jest to wiara. Ze strony Boga – stąd słowo «trwać» – jest Duch Święty, który sprawia to dzieło łaski. Ale z naszej strony potrzebna jest wiara. To ważne, bo zwycięstwem nad światem jest właśnie nasza wiara! Nasza wiara może wszystko! Oto zwycięstwo! I dobrze byłoby sobie to powtarzać, bo częstokroć jesteśmy chrześcijanami przegranymi. A Kościół jest pełen takich przegranych chrześcijan, którzy nie wierzą w to, że wiara jest zwycięstwem; którzy nie żyją tą wiarą. Bo gdy nie żyje się wiarą, przychodzi klęska i zwycięża świat, książę tego świata”.

Ojciec Święty przypomniał Jezusowe pochwały pod adresem osób, które dzięki swojej wierze otrzymały łaskę zdrowia dla siebie lub bliskich, a także Jego powiedzenie, że wiara góry przenosi. Jednak, jak zaznaczył Papież, wiara wymaga dwóch rzeczy: wyznania i zawierzenia.

Wiara to wyznanie Boga, ale Boga, który nam się objawił, od czasów naszych ojców aż do teraz; Boga dziejów – stwierdził Franciszek. – I to właśnie każdego dnia wypowiadamy w Credo. Jednak jedną rzeczą jest odmawiać Credo z serca, a inną czynić to jak papugi: Wierzę, wierzę w Boga, wierzę w Jezusa Chrystusa, wierzę... Czy wierzę w to, co mówię? Czy to wyznanie wiary jest prawdziwe, czy też recytuję je z pamięci, bo tak trzeba? Czy też wierzę połowicznie? Wyznawać wiarę! Całą, nie tylko po części! Całą! I tej wiary w całości strzec, tak jak do nas przyszła drogą tradycji: całą wiarę! A jak poznać, że dobrze wyznaję wiarę? Jest taki znak: kto dobrze wyznaje wiarę, i to całą, jest zdolny do oddania czci Bogu”.

Jak wyjaśnił Franciszek, zdolność oddawania czci Bogu jest swoistym „termometrem” wiary. I niestety, obecnie wskazuje on w Kościele raczej dolną część skali. Być może dzieje się tak ze względu na słabe czy połowiczne przekonanie wierzących. Tymczasem gdy ktoś naprawdę strzeże i wyznaje swoją wiarę, powinien również zawierzyć Bogu.

„Człowiek, który ma wiarę, zawierza się Bogu. Paweł w krytycznym momencie swojego życia powiadał: «Wiem, komu zawierzyłem». Bogu! Panu Jezusowi! – dodał Ojciec Święty. – Zawierzenie jest bramą nadziei. Podobnie jak wyznanie wiary prowadzi do oddania czci i chwały Bogu, tak zawierzenie Bogu prowadzi do postawy nadziei. Jest tak wielu chrześcijan z nadzieją zbyt rozcieńczoną, słabą. Dlaczego? Bo nie mają oni siły i odwagi, by zawierzyć Panu. Ale jeśli my chrześcijanie wierzymy wyznając wiarę, a także strzegąc jej i zawierzając Bogu, naszemu Panu, wówczas będziemy chrześcijanami zwycięskimi. I to jest zwycięstwo, które pokonało świat: nasza wiara!”


Radio Watykańskie




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil