06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Inauguracja Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji: dwoje nowych doktorów Kościoła; kryzys małżeństwa kryzysem wiary

2012-10-07

Otwarcie Synodu o Nowej EwangelizacjiKościół ma dwoje nowych doktorów Kościoła: Hiszpana, szesnastowiecznego kapłana, kaznodzieję i teologa, św. Jana z Avili oraz Niemkę, średniowieczną benedyktyńską mniszkę i mistyczkę, św. Hildegardę z Bingen. Uroczystość ogłoszenia ich doktorami Kościoła odbyła się przed południem na Placu św. Piotra. Msza pod przewodnictwem Benedykta XVI była jednocześnie inauguracją sesji zwyczajnej Synodu Biskupów o nowej ewangelizacji. Do faktu tego nawiązał w homilii Papież, przypominając, że Kościół istnieje właśnie po to, by głosić Dobrą Nowinę. Ta świadomość stała u podstaw misji, która w przeszłości ogarnęła cały, stopniowo poznawany świat.

„Także w naszych czasach Duch Święty rozbudził w Kościele nowy powiew, by głosić Dobrą Nowinę, dynamizm duchowy i duszpasterski, który znalazł swój najpowszechniejszy wyraz i najbardziej miarodajny impuls w Soborze Watykańskim II – mówił Ojciec Święty. – Taka odnowiona dynamika ewangelizacji wywiera korzystny wpływ na dwa szczególne wyrastające z niej «konary» – to znaczy z jednej strony missio ad gentes, czyli głoszenie Ewangelii tym, którzy jeszcze nie znają Jezusa Chrystusa i Jego orędzia zbawienia, z drugiej zaś strony na nową ewangelizację skierowaną zasadniczo do osób, które chociaż zostały ochrzczone, oddaliły się od Kościoła i żyją bez odnoszenia się do chrześcijańskiej praktyki. Rozpoczynające się dziś zgromadzenie synodalne jest poświęcone tej nowej ewangelizacji, aby sprzyjać w przypadku tych osób nowemu spotkaniu z Panem, który sam jeden wypełnia ludzkie życie głębokim sensem i pokojem; aby sprzyjać odkryciu na nowo wiary, źródła łaski niosącej radość i nadzieję w życie osobiste, rodzinne i społeczne. Oczywiście, takie szczególne ukierunkowanie nie może zmniejszać ani aktywności misyjnej we właściwym tego słowa znaczeniu, ani też zwyczajnej działalności ewangelizacyjnej w naszych wspólnotach chrześcijańskich”.

Papież nawiązał też do kwestii małżeńskich, o których mówi ewangelia dzisiejszej niedzieli. Jak zaznaczył, jest to temat, który zasługuje na szczególną uwagę, jako że małżeństwo jest „samo w sobie Dobrą Nowiną dla dzisiejszego zdechrystianizowanego świata”.

„Zjednoczenie mężczyzny i kobiety, ich stawanie się «jednym ciałem» w miłości i to miłości owocnej i nierozerwalnej, jest znakiem mówiącym z mocą o Bogu – mówił dalej Benedykt XVI. – Jego wymowność w naszych dniach stała się tym większa, że niestety z różnych powodów małżeństwo właśnie w regionach już od dawna ewangelizowanych przeżywa głęboki kryzys. Nie jest to przypadek. Małżeństwo związane jest z wiarą nie w sensie ogólnikowym. Małżeństwo jako więź miłości wiernej i nierozerwalnej, jest oparte na łasce pochodzącej od Trójjedynego Boga, który w Chrystusie umiłował nas miłością wierną aż po krzyż. Dzisiaj jesteśmy w stanie pojąć całą prawdę tego stwierdzenia, z uwagi na kontrast z bolesną rzeczywistością wielu małżeństw, które niestety się rozpadają. Istnieje wyraźne powiązanie kryzysu wiary i kryzysu małżeństwa. Jak od dawna twierdzi i świadczy Kościół, małżeństwo jest powołane, aby było nie tylko przedmiotem, ale także podmiotem nowej ewangelizacji. Potwierdza się to już w wielu doświadczeniach powiązanych ze wspólnotami i ruchami, ale dokonuje się coraz bardziej także w obrębie diecezji i parafii, jak to ukazało niedawne Światowe Spotkanie Rodzin”.

Benedykt XVI zachęcił także wiernych do świętości, która stanowi pierwszy i podstawowy element ewangelizacji. „Świętość nie zna przeszkód kulturowych, społecznych, politycznych, religijnych, a jej język miłości i prawdy jest zrozumiały dla wszystkich ludzi dobrej woli i zbliża ich do Chrystusa” – stwierdził Papież, przypominając zarazem postać bł. Jana Pawła II, którego pontyfikat uznał za wzór nowej ewangelizacji.

W rozważaniu na Anioł Pański Papież nawiązał do dzisiejszego wspomnienia Matki Bożej Różańcowej.

„Przez różaniec pozwalamy się prowadzić Maryi, wzorowi wiary, w rozważaniu tajemnic Chrystusa – powiedział Ojciec Święty. – Dzień po dniu wspomaga nas to w przyswajaniu Ewangelii, tak, że nadaje ona kształt całemu naszemu życiu. Dlatego, naśladując moich poprzedników, szczególnie bł. Jana Pawła II, który dziesięć lat temu dał nam list apostolski Rosarium Virginis Mariae zachęcam do odmawiania różańca osobiście, w rodzinie i we wspólnotach, by stawać się w ten sposób uczniami Maryi, która prowadzi nas do Chrystusa, żywego centrum naszej wiary”.

Pozdrawiając pielgrzymów Benedykt XVI prosił w różnych językach o modlitwę w intencji owocnego przebiegu Synodu i Roku Wiary. Słuchaj papieskich pozdrowień po polsku:

„Pozdrawiam serdecznie Polaków, uczestników liturgii otwarcia Synodu Biskupów. Proszę was o modlitewne wsparcie prac synodalnych, których przedmiotem będzie nowa ewangelizacja. Jej protagonistami i pionierami są święci. Ich wzorem ukazujmy innym piękno Ewangelii, głębię wiary i moc sakramentów, a szczególnie Eucharystii. Zawierzając dzieło Synodu Dziewicy Maryi, Królowej Różańca Świętego, z serca wam błogosławię”.

RV




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil