28. stycznia A.D. 2022 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

O. Augustyn Pelanowski
Testament duchowy
Testament duchowy
Gdy noc staje się
jaśniejsza niż dzień


z Watykanu

Kardynał Andrzej Maria Deskur R.I.P.

2011-09-05

Ksiądz kardynał Andrzej Maria Deskur - wielki Polak i syn Kościoła, prekursor ewangelizacji przez media, najbliższy przyjaciel bł. Jana Pawła II, któremu przez cały pontyfikat służył ofiarą swego cierpienia, 3 września, w pierwszą sobotę miesiąca, odszedł do Pana w wieku 87 lat. Do końca pełnił misję, jaką zlecił mu Ojciec Święty: bronił Radia Maryja. Uważał to Radio za wyjątkowe w skali światowej i niezwykle potrzebne Ojczyźnie.

Ksiądz kardynał Andrzej Deskur był wybitnym przedstawicielem Kurii Rzymskiej, pełnił posługę u boku sześciu papieży, przede wszystkim jako przewodniczący Papieskiej Rady do spraw Środków Społecznego Przekazu i przewodniczący Papieskiej Akademii Maryi Niepokalanej. Jego przyjaźń z ks. Karolem Wojtyłą, trwająca od 1945 r., zyskała nowy wymiar w związku z pamiętnym konklawe 16 października 1978 r. - trzy dni wcześniej ksiądz kardynał doznał rozległego wylewu i został sparaliżowany. Z pierwszą pielgrzymką poza Mury Watykańskie Jan Paweł II udał się do kliniki Gemelli, by odwiedzić chorego przyjaciela, który cierpienie i chorobę złożył w intencji nowo wybranego Papieża.

Po konklawe ks. kard. Andrzej Deskur powiedział: "Moja misja teraz to wspieranie Ojca Świętego moim cierpieniem". Przykuty do wózka inwalidzkiego, do ostatniego dnia życia wypełniał to zadanie powierzone mu w przedziwny sposób przez Opatrzność Bożą. Tajemnicą więzi łączącej Ojca Świętego Jana Pawła II i księdza kardynała była na pewno Matka Boża. Doznał wylewu 13 października 1978 r., w dniu fatimskim, jakby uprzedzając cierpienie, jakie miało się stać udziałem Papieża 13 maja 1981 r., i wpisując ten pontyfikat w orędzie fatimskie.
- Kiedyś ktoś powiedział, że dobrze by było, żeby kardynał wyzdrowiał, że zdrowy tak bardzo przydałby się Janowi Pawłowi II. Wtedy kard. Deskur odpowiedział, że Ojciec Święty potrzebuje kard. Deskura chorego. To świadczy, jak głębokiej wiary był to człowiek - wspomina ks. abp Józef Michalik, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski.

Mimo wielu lat spędzonych w Rzymie ks. kard. Deskur był zawsze blisko Polski i spraw Polaków. - Bardzo przeżywał to, co osłabiało naszą Ojczyznę, ducha narodowego. Swoje cierpienia często ofiarowywał za Polskę - wspomina ks. bp Krzysztof Nitkiewicz, ordynariusz sandomierski.

12 października 2006 r. premier Jarosław Kaczyński wręczył ks. kard. Deskurowi, w uznaniu znamienitych zasług dla Polski, najwyższe polskie odznaczenie - Order Orła Białego.

W Rzymie ks. kard. Deskur należał do najbliższych współpracowników Jana Pawła II, wspierał go pomocą i znajomością Kurii Rzymskiej. Mimo choroby towarzyszył Papieżowi w pielgrzymkach, m.in. w pierwszej, w 1979 r. do Meksyku. W każdą niedzielę był gościem w apartamentach papieskich na obiedzie, Jan Paweł II zawsze odwiedzał swego przyjaciela 29 listopada - w dniu jego imienin.
Cenił Radio Maryja i cieszył się nim, jego rozwojem i ewangelizacyjnym zapałem. - Moim zdaniem, jest to Radio wyjątkowe. Mogłyby go pozazdrościć wszystkie kraje - mówił. Podkreślał, że Ojciec Święty "zawsze, przy każdej okazji bardzo je popierał" i prosił księdza kardynała, aby go bronił. W depeszy kondolencyjnej nadesłanej na ręce ks. kard. Stanisława Dziwisza Benedykt XVI z wdzięcznością wspomniał "cenną współpracę", jaką ks. kard. Andrzej Maria Deskur świadczył przez wiele dziesięcioleci Stolicy Apostolskiej, "oddając się zwłaszcza ożywieniu chrześcijaństwa w dziedzinie środków społecznego przekazu".

Ksiądz kardynał Andrzej Deskur urodził się 29 lutego 1924 r. w Sancygniowie. W 1945 r. wstąpił do seminarium krakowskiego, w 1950 r. przyjął we Francji święcenia kapłańskie. Od 1952 r. służył Stolicy Apostolskiej, najpierw pracując w Papieskiej Komisji do spraw Kinematografii, Radia i Telewizji, w Sekretariacie Przygotowawczym Ekumenicznego Soboru Watykańskiego II oraz w różnych komisjach soboru w charakterze eksperta. W 1973 r. stanął na czele Papieskiej Komisji ds. Środków Społecznego Przekazu. Jako prekursor ewangelizacji przez media, przed Soborem Watykańskim II przedstawił wizję odpowiedzialności za środki przekazu w Kościele. Wniósł znaczący wkład w przygotowanie konstytucji soborowej "Gaudium et spes" i deklaracji o środkach społecznego przekazu "Inter mirifica".
Ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz, łącząc się w bólu wraz z całym Kościołem krakowskim, zapowiedział w specjalnym komunikacie, że podejmie starania, aby doczesne szczątki śp. ks. kard. Deskura spoczęły w krypcie sanktuarium bł. Jana Pawła II w Krakowie.

Nasz Dziennik, 5 września 2011


Watykańskie uroczystości pogrzebowe kard. Andrzeja Marii Deskura odbędą się 6 września w Bazylice św. Piotra o godz. 11:30.
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Nabożeństwo Trzech
Zdrowaś Maryjo
Nabożeństwo Trzech Zdrowaś Maryjo
z opisem jego rozwoju
skuteczności i doznanych
łask

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil