06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Kraków: trwa Zlot Stulecia Harcerstwa

2011-08-26

Być harcerzem to walczyć ze złem, z egoizmem, z niesprawiedliwością. To przeżywać najważniejszą przygodę pójścia za Jezusem, zafascynowania się Jego programem zapisanym w Ewangelii i dawania Mu świadectwa w świecie – mówił kard. Stanisław Dziwisz w Łagiewnikach, podczas inauguracji Zlotu Stulecia Harcerstwa. W spotkaniu, które potrwa do 28 sierpnia uczestnicy blisko 3 tys. harcerzy.

Metropolita krakowski podkreślił w homilii, że prawdziwy uczeń Jezusa Chrystusa, a jest nim każdy chrześcijański harcerz, stara się zrozumieć, co mówi do niego Mistrz z Nazaretu, czego On oczekuje od niego w konkretnej sytuacji życiowej, w świetle wydarzeń i ludzi, których spotyka na swojej drodze. „Poznając wolę Bożą, powinniśmy ją wypełnić, by nie poprzestać na pragnieniach i słowach” – mówił hierarcha.

Gawęda o twórcach Harcerstwa Polskiego Oldze i Andrzeju MałkowskichPrzypomniał, że sto lat temu Andrzej Małkowski przy współpracy swojej żony Olgi podjął się wielkiego i dalekosiężnego dzieła. Inspirując się intuicją i wskazaniami Roberta Baden-Powella, przeniósł na polski grunt ideę skautingu – oryginalnej formy wychowania chłopców i dziewcząt. „W tych minionych stu latach setki tysięcy młodych ludzi otrzymało solidną duchową, ludzką i społeczną formację. Wychowywani oni byli i nadal są wychowywani w duchu służby Bogu, Polsce i bliźniemu” – tłumaczył kardynał. Jego zdaniem w ten sposób Polska i Kościół ubogacili się ludźmi wrażliwymi, otwartymi na innych, oddanymi społeczeństwu, żyjącymi wartościami altruizmu i braterstwa, spieszącymi z pomocą potrzebującym.

Kard. Dziwisz zwrócił uwagę na to, że harcerstwo polskie narodziło się w trudnych czasach zaborów, przygotowując młodych do służby wolnej Polsce, ale także wtedy, gdy Ojczyzna nie była suwerenna i wolna. „Polskie harcerki i harcerze zdali egzamin w czasie pierwszej i drugiej wojny światowej. Dali świadectwo bohaterstwa jako Szare Szeregi podczas Powstania Warszawskiego. Dzisiaj dziękujemy Bogu za wszelkie dobro, jakie dokonało się poprzez dzieło zwane harcerstwem polskim” – zaznaczył kardynał.

Metropolita krakowski podkreślił, że myśląc o harcerstwie, o jego zasadach, przychodzi na myśl wezwanie: „Czuwaj!”. Zdaniem hierarchy zawiera ono głębokie treści, określające zasadniczą życiową postawę. „Do tej postawy nawiązywał często Jan Paweł II, zwłaszcza podczas spotkań z polską młodzieżą. Słowo „czuwam” wpisane jest także w treść Apelu Jasnogórskiego: „Maryjo, Królowo Polski, jestem przy Tobie, pamiętam, czuwam” – zwrócił uwagę kardynał. Jego zdaniem, nadal aktualne pozostają słowa Jana Pawła II wypowiedziane do młodych 18 czerwca 1983 r. na Jasnej Górze: „Co to znaczy czuwam? To znaczy, że staram się być człowiekiem sumienia. Że tego sumienia nie zagłuszam, nie zniekształcam. Nazywam po imieniu dobro i zło, a nie zamazuję. Wypracowuję w sobie dobro, a ze zła staram się poprawiać, przezwyciężając je w sobie”.

Metropolita krakowski wyraził wdzięczność harcerzom za to, że w cele tegorocznego jubileuszowego Zlotu wpisali harcerskie dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II. - Znajdujecie w jego osobie i nauczaniu wartości, z którymi się pragniecie utożsamiać - podkreślił purpurat.

Zdaniem kard. Dziwisz, być harcerzem to przeżyć przygodę poznawania świata i jego piękna, spotykania ludzi, uwrażliwiania się na ich sprawy i potrzeby. „Być harcerzem to walczyć ze złem, z egoizmem, z niesprawiedliwością. Być harcerzem to umacniać wewnętrzny ład oraz starać się o czystość i przejrzystość serca, by w swoim środowisku promieniować dobrocią, życzliwością i pokojem. Być harcerzem to znaczy przeżywać najważniejszą przygodę pójścia za Jezusem, zafascynowania się Jego programem zapisanym w Ewangelii i dawania Mu świadectwa we współczesnym świecie. Być harcerzem to budować swoją przyszłość na Jezusie jak na Skale” – podkreślił hierarcha.

Nawiązując do jubileuszu stulecia polskiego harcerstwa i poczuwając się do odpowiedzialności za jego kształt, kardynał zaapelował do harcerzy by odpowiedzieli sobie na pytania: Czy chcą pozostać wiernymi Bogu i postawić Go w centrum życia i wszystkich spraw? Czy chcą współtworzyć losy Ojczyzny na fundamencie wiary w Jezusa Chrystusa? Czy chcą kierować się Jego programem i Jego wskazaniami zawartymi w księdze Ewangelii? Czy chcą opowiadać się zawsze po stronie prawdziwych wartości, takich jak wierność, uczciwość, rzetelność, pracowitość i wytrwałość? Czy chcą być przyjaciółmi człowieka, zwłaszcza biednego, chorego, niepełnosprawnego, liczącego na pomoc? Czy chcą chronić piękno ziemi i przyrody, przyjmując ją jako Boży dar, którego nie można bezmyślnie niszczyć? Czy chcą być ludźmi dla innych, czyniąc dar ze swego życia dla innych i ostatecznie dla Boga?

Zlot Stulecia harcerstwa odbywa się pod hasłem „Całym Życiem – Przygoda XXI”. Spotkanie odbywa się w Łagiewnikach, a namiotowe miasteczko stanęło na „Białych Morzach”, terenie w pobliżu Centrum Jana Pawła II „Nie lękajcie się!”.

Do Krakowa przyjechali reprezentanci pięciu organizacji: ZHR, Stowarzyszenia Harcerskiego, Stowarzyszenia Harcerstwa Katolickiego „Zawisza” - Federacji Skautingu Europejskiego, Harcerstwa Polskiego na Ukrainie oraz Związku Harcerstwa Polskiego na Litwie.

W ramach wydarzenia w piątek wieczorem na „Ognisku stulecia” spotkają się harcerze wszystkich pokoleń - weterani ruchu i jego najmłodsi uczestnicy. Zaś wieczorem harcerze będą się modlić przy relikwiach Jana Pawła II w Centrum „Nie lękajcie się!”. W niedzielę - ostatnim dniu zlotu - ok. 2 tys. harcerzy ze sztandarami swoich drużyn, hufców i chorągwi przemaszeruje spod Barbakanu pod Wawel. Defiladę będą odbierać goście honorowi zlotu, m.in. prezydent Bronisław Komorowski z małżonką.

W niedzielę także na terenie Centrum odbędzie się polowa Msza św. dziękczynna za sto lat istnienia harcerstwa. Zlotowi towarzyszy wiele koncertów i wystaw.

Harcerstwo w Polsce narodziło się w 1911 r. pod opieką Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”. Wówczas we Lwowie podjęto decyzję o potrzebie utworzenia skautingu w Polsce, a w maju tego samego roku władze „Sokoła” powołały Naczelną Komendę Skautową i wydano rozkaz o powołaniu trzech pierwszych drużyn.




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil