06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

ze Świata

Benedykt XVI na Sycylii: zachęta do odwagi wiary i świętości

2010-10-03

Ojciec Święty Benedykt XVI odwiedził Sycylię. Okazją tej 21 już papieskiej wizyty pasterskiej na terenie Włoch jest zakończenie regionalnego spotkania katolickich rodzin i młodzieży, które zorganizowano w stolicy wyspy – Palermo. Głównym przedmiotem duszpasterskiej troski Kościoła we Włoszech jest kryzys edukacyjny, ale także sytuacja południa kraju, które szczególnie mocno doświadcza zastoju gospodarczego spowodowanego m.in. zakorzenioną przestępczością zorganizowaną. Te tematy pojawiły oczywiście od samego początku papieskiej wizyty.

Witając Ojca Świętego burmistrz Palermo Diego Cammarata zapewnił o antymafijnych wysiłkach tamtejszej społeczności. Przypomniał zarazem zamordowanego przed 17 laty przez Cosa Nostra ks. Pino Puglisiego, czym wywołał entuzjastyczną reakcję dwustu tysięcy wiernych. Z kolei arcybiskup Palermo Paolo Romeo wskazał na głębokie rany, jakich doświadcza tkanka społeczna miasta, jak rosnące bezrobocie, zwłaszcza wśród młodzieży, liczne problemy administracyjne i ekonomiczne, na których pleni się zorganizowana przestępczość. Jednak, jak stwierdził abp Romeo, sycylijskie rodziny katolickie i młodzież są gotowe podjąć to wyzwanie „ożywiane siłą wiary”.

Benedykt XVI w Palermo 3.X.2010Pierwszym punktem papieskiej wizyty była Msza św. na błoniach Foro Italico w Palermo. W homilii Papież podjął temat wiary, dominujący w czytaniach biblijnych dzisiejszej Mszy św. Zachęcił Sycylijczyków do dawania jej z odwagą świadectwa.

„Wiem, że w Palermo, jak też na całej Sycylii, nie brak trudności, problemów i trosk – mówił Ojciec Święty. – Myślę szczególnie o tych, którzy żyją konkretnie w trudnych sytuacjach ze względu na brak pracy, niepewną przyszłość, cierpienia fizyczne i moralne, jak też – o czym tu przypomniał wasz arcybiskup – z powodu zorganizowanej przestępczości. Dziś jestem wśród was, by dać wam świadectwo mojej bliskości i pamięci w modlitwie. Jestem tu, chcąc dodać wam odwagi, byście nie bali się wyraźnie dawać świadectwa o wartościach ludzkich i chrześcijańskich, tak głęboko zakorzenionych w wierze i historii tej wyspy i jej mieszkańców. Sycylia była i jest ziemią świętych, należących do każdego stanu życia. Wam, wierni świeccy, powtarzam: nie bójcie się żyć wiarą i dawać jej świadectwo w różnych środowiskach społecznych, w wielorakich sytuacjach ludzkiego życia, zwłaszcza tych trudnych!”.

Papież przytoczył słowa św. Pawła z Drugiego Listu do Tymoteusza: „Nie wstydź się świadectwa Pana naszego” (2 Tm 1, 8). Wskazał, że nie należy się wstydzić wiary, ale zła – tego, co znieważa Boga i człowieka. Trzeba się wstydzić zła, jakie wyrządza się wspólnocie świeckiej i religijnej działaniami, które są ukrywane przed oczyma ludzi. Przypominając, że także w naszych czasach liczni świeccy i duchowni dali na Sycylii świadectwo wierze, Ojciec Święty wymienił ks. Giuseppe Puglisiego, zamordowanego tam 17 lat temu przez mafię. Jak wiadomo, trwa już proces beatyfikacyjny tego sycylijskiego duchownego.

W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański Ojciec Święty nawiązał też do dzisiejszej beatyfikacji. W Parmie na północy Włoch do chwały ołtarzy wyniesiona została s. Anna Maria Adorni. Jako wdowa założyła tam ona służebnice Maryi Niepokalanej i zgromadzenie Dobrego Pasterza. Obrzędowi beatyfikacji przewodniczył w imieniu Papieża abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Benedykt XVI wskazał na nową błogosławioną jako wzór świadectwa wiary i świętości. Przypomniał, że podobnych do niej świadków Chrystusa nie zabrakło również na Sycylii.

„Bł. Anna Maria Adorni była w XIX wieku wzorową żoną i matką – powiedział Papież. – Później, owdowiawszy, poświęciła się pełnieniu miłosierdzia względem kobiet w więzieniu i w trudnych sytuacjach. By im posługiwać, założyła dwa zgromadzenia zakonne. Ponieważ stale się modliła, nazywano ją «żywym różańcem». Cieszą się, mogąc na to zwrócić uwagę na początku października – miesiąca poświęconego różańcowi. Niech codzienne rozważanie tajemnic Chrystusa w zjednoczeniu z Maryją, Dziewicą modlącą się, umacnia nas wszystkich w wierze, nadziei i miłości”.

Po zakończeniu liturgii Benedykt XVI udał się do siedziby arcybiskupa Palermo na obiad z sycylijskimi biskupami. W popołudniowym programie wizyty znalazło się następnie spotkanie w miejscowej katedrze z duchowieństwem, osobami konsekrowanymi i seminarzystami. Poprzedziła je chwila adoracji Najświętszego Sakramentu. Zwracając się do kapłanów Papież zachęcił ich do wierności modlitwie pośród różnorodnych codziennych zajęć oraz do szczególnej troski o celebrację Eucharystii. Duszpasterz powinien też stać blisko trosk swoich wiernych, stanowiąc zarazem znak nadprzyrodzonej obecności Boga w codzienności.

„Kapłan jest dla wiernych: animuje ich i podtrzymuje w sprawowaniu powszechnego kapłaństwa ochrzczonych, w ich drodze wiary, w zachowywaniu nadziei, w przeżywaniu miłosierdzia, miłości Chrystusa – powiedział Papież. – Drodzy kapłani, poświęcajcie szczególną uwagę młodzieży. Jak powiadał czcigodny Jan Paweł II, otwórzcie na oścież drzwi waszych parafii dla młodych, aby mogli otworzyć drzwi swoich serc Chrystusowi! Niech nigdy nie zastaną ich zatrzaśniętych!”.

W papieskim przemówieniu powróciło też wspomnienie ks. Giuseppe Puglisiego – ofiary mafijnej przemocy. Benedykt XVI wskazał go jako wzór pasterza zatroskanego aż do heroizmu o wychowanie młodzieży i o jej środowisko rodzinne. Ojciec Święty wskazał też niezastąpioną rolę zakonów kontemplacyjnych i ich modlitwy w żywej budowli Kościoła, a seminarzystów zachęcił do bliskości z Chrystusem w duchowym i intelektualnym przygotowaniu do kapłaństwa.

Ostatnim punktem wizyty Benedykta XVI na Sycylii było spotkanie z młodymi i rodzinami. Papieża powitało dwóch przedstawicieli młodzieży oraz rzesza uczestników regionalnego mityngu sycylijskiego Kościoła. Ojciec Święty witając się ze zgromadzonymi stwierdził, że zazwyczaj biskup Rzymu odbywa swe podróże w celu utwierdzenia braci w wierze, tym razem, to jednak on wraca do Watykanu utwierdzony wiarą Sycylijczyków. W swym wystąpieniu Papież zachęcił ich do poznania historii nowej błogosławionej rodaczki, Chiary Badano, beatyfikowanej 25 września w Rzymie.

„Dziewiętnaście lat pełnych życia, miłości i wiary – mówił Ojciec Święty. – Dwa ostatnie z nich pełne cierpienia, choć w niezmiennej miłości i świetle, którym błogosławiona promieniowała wokół siebie. Światło to pochodziło z jej wnętrza, serca wypełnionego Bogiem. Jak to możliwe, by 17-18-latka tak przeżywała swoje cierpienie, sytuację po ludzku beznadziejną, promieniując miłością, pogodą ducha, pokojem i wiarą? Była to z pewnością łaska Boża, podjęta ze strony człowieka, oraz zapewne współpraca samej Chiary, ale także jej rodziców i przyjaciół”.

Benedykt XVI opowiedział zgromadzonym o spotkaniu z rodzicami bł. Chiary, z którymi widział się w ubiegłą środę (29 września). To oni, zauważył Papież, przekazali córce płomień wiary. Dzięki nim również płomień ten nie ugasał w najtrudniejszej próbie wiary, jakim była dla rodziny Badano nieuleczalna i długa choroba Chiary, prowadząca do nieuniknionej śmierci. Benedykt XVI przypomniał mieszkańcom Sycylii, że rodzina ma swą autentyczną wartość nie tylko ze względu na tradycję, ale bardziej dlatego, że to dzięki niej nowe życie w czasie chrztu otrzymuje światło Chrystusa, paschalny znak, który na drodze życia należy za wszelką cenę podtrzymać.

„Rodzina jest fundamentem, ponieważ to w niej kiełkuje w duszy ludzkiej pierwsze odczucie sensu życia – kontynuował Papież. – Zapuszcza ono korzenie dzięki relacji z mamą i tatą, którzy nie są właścicielami życia swoich dzieci, ale raczej pierwszymi współpracownikami Boga przekazującymi życie i wiarę. Doszło to tego w sposób wyjątkowy i nadzwyczajny w rodzinie bł. Chiary Badano, ale też zdarza się to w wielu innych rodzinach”.

Zwracając się do młodych mieszkańców południa Włoch Benedykt XVI przypomniał im postacie Sycylijczyków, którzy współpracując z łaską Boża dzięki wychowaniu w rodzinie chrześcijańskiej, przekroczyli próg świętości. Papież zauważył jednak, że nie mówi się o nich często, ponieważ dobroć i świętość nie jest „medialna”.

„Często ich działalność nie jest wiadomością, ponieważ zło robi dużo większy hałas, ale to oni są siłą i przyszłością Sycylii – stwierdził Ojciec Święty. – Obraz drzewa jest dobrym przykładem ukazującym los człowieka. Droga młodzieży Sycylii, bądźcie drzewami, które sięgają swymi korzeniami do «rzeki» dobra! Miejcie odwagę przeciwstawić się złu! Razem będziecie jak las, który rośnie, może w ciszy, ale zdolny do dania przyszłości i życia, oraz głębokiej odnowy waszej ziemi! Nie ulegajcie sugestiom mafii, która jest drogą ku śmierci, nie do pogodzenia z Ewangelią, o czym wielokrotnie mówili wasi biskupi”.

Rodziny wierzących tworzą małe Kościoły, które tworzą większą rodzinę, wspólnotę kościelną – mówił dalej Sycylijczykom Papież. To w niej pracują księża, którzy razem ze swym ludem podzielają trudności młodych i ich rodzin. Benedykt XVI ponownie powrócił do postaci ks. Puglisiego, zamordowanego przez sycylijskich mafiosów. Na zakończenie spotkania, przed powrotem do Rzymu, Papież zaprosił młodych Włochów do duchowego przygotowania na Światowy Dzień Młodzieży w Madrycie w przyszłym roku.

RV




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil