19. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

ze Świata

UNIV: Przyszłość, powrót do korzeni

2010-03-28

4000 studentów wraca w tym roku prosto do korzeni. Gromadzą się na Kongresie UNIV, aby zastanowić się nad współczesnym światem. Wraz z Ojcem Świętym będą też uczestniczyć w Wielkim Tygodniu.

Studenci pochodzą z ponad 200 ośrodków studenckich z całego świata. Pytanie, jakie gromadzi ich w Rzymie i na które próbowali odpowiedzieć w poprzednich miesiącach podczas lokalnych spotkań, brzmi: Czy chrześcijaństwo może zainspirować globalną kulturę?

To znaczy, czy w fundamentach naszego społeczeństwa demokratycznego jest miejsce na religijną wizję człowieka, na której moglibyśmy oprzeć nasze idee, prawo, historię?

Punktem wyjścia debaty były słowa Benedykta XVI które wypowiedział w 2008 r. na rzymskim uniwersytecie La Sapienza: „Jeśli nasze społeczeństwo chce powstawać na fundamencie własnych argumentów i na tym co pociąga w danym okresie historii, a także zabiegając o swoją świeckość oddala się od korzeni, z których czerpie życie, wówczas nie staje się bardziej rozumne i czyste, ale ulega rozkładowi i fragmentaryzacji”.

Na UNIV przybędą studenci z 30 różnych krajów: USA, Francji, Hiszpanii, Rosji, Hong Kongu, Australii… Nie zabraknie również Polaków. Dzięki temu będą posiadali różne, lecz komplementarne punkty widzenia na wspólną kwestię: czy chrześcijaństwo wciąż posiada siłę, aby dawać życie nowoczesnemu społeczeństwu?

Forum UNIV 2010 chce przyczynić się do wzmocnienia refleksji nad zagadnieniem chrześcijańskiego pojęcia osoby, społeczeństwa i historii, przez wzgląd na zasady, które mogą ożywić prawdziwie globalną kulturę.

Na Kongresie wystąpią poza tym znani wykładowcy, jak Joseph Pearce, profesor literatury z Ave Maria University z Florydy; autor licznych biografii, Andrew Hegarty, dyrektor Thomas More Institute z Londynu oraz Jeffrey J. Langan, profesor Uniwersytetu Notre Dame z Indiany.

Będzie to już 43. Kongres UNIV. Kongresy te powstały z inspiracji Św. Josemaríi Escrivy, założyciela Opus Dei, aby profesorowie oraz studenci mogli spotkać się blisko Ojca Świętego na naukowej debacie, dotyczącej wartości chrześcijańskich w globalnej kulturze.
 
Źródło: Opus Dei
 



  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil