05. marca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Odtajnione dokumenty Świętego Oficjum na temat ojca Pio

2009-04-18

Odtajnione po niemal 90 latach leżakowania w archiwum watykańskim dokumenty nt. świętego stygmatyka z San Giovanni Rotondo można przeczytać po polsku dzięki książce „Przesłuchanie o. Pio”.
 
Ukazała się ona w Polsce w zaledwie kilka miesięcy po włoskiej premierze. Autor książki, ks. Francesco Castelli opowiadał o pracy nad publikacją podczas konferencji, jaka miała miejsce podczas XV Targów Wydawców Katolickich 18 kwietnia w Warszawie.

Książka zawiera najobszerniejszy dokument, jaki w watykańskich archiwach znajduje się na temat o. Pio. To 140-stronicowy raport bp. Raffaello Carlo Rossi, sporządzony dla Świętego Oficjum w 1922 roku. O. Pio miał wówczas 34 lata. Biskup miał sprawdzić co dzieje się w klasztorze w San Giovanni Rotondo, ponieważ do Watykanu przychodziły listy – pochlebne wobec o. Pio, który w 1918 roku otrzymał pierwsze stygmaty, ale i krytyczne, oskarżające zakonnika o mistyfikację. Biskup przez tydzień rozmawiał z zakonnikami oraz z samym o. Pio, oglądał jego stygmaty i przeszukał celę czy nie ma w nich lekarstw lub środków mogących wywoływać rany.
 
Zapisy rozmów oraz analiza biskupa składają się na książkę „Przesłuchanie o. Pio”. – To najobszerniejszy dokument w archiwach dotyczący tego świętego – powiedział podczas konferencji ks. Castelli. – To informacje o biografii o. Pio, opowiedziane przez niego samego pod przysięgą. To właśnie z tego raportu świat dowiedział sie co właściwie stało się w dniu otrzymania pierwszych stygmatów – o. Pio opowiadał, że ukazał mu się wówczas Chrystus i poprosił, by wziął udział w Jego męce.
 
Edward Augustyn, tłumacz książki, podkreślił, że jest ona unikatowa także z powodu swojej bezstronności. – Od czasu, kiedy świat dowiedział się o stygmatach o. Pio, powstały dwie frakcje: zwolenników i przeciwników zakonnika – przypomniał. – Każda ma swoje biografie i każda nie uznaje biografii drugiej strony. A ten raport biskupa Rossiego nie dowołuje się do żadnych książek, ponieważ takich wcześniej nie było. Biskup nie jest zwolennikiem ani przeciwnikiem stygmatyka, opisuje tylko to, co zauważył i analizuje rozmowy z zakonnikiem. Jego raport powstał bez tezy, dlatego jest tak cenny.
 
W watykańskich archiwach znajduje się jeszcze ponad 300 dokumentów nt. o. Pio. Nie są jednak jeszcze odtajnione. Ks. Castelli zapewnił jednak, że jeśli wśród odtajnionych za jakiś czas znajda się równie ciekawe i ważne dokumenty, zostaną również opublikowane.
 
„Przesłuchanie o. Pio. Odtajnione archiwa Watykanu”, ks. Francesco Castelli, przekład Edward Augustyn, wydawnictwo Serafin Kraków 2009.
 
za KAI  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil