06. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Msza Krzyżma: Benedykt XVI o istocie kapłaństwa

2009-04-09

„Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą”. Do tej modlitwy Chrystusa na Ostatniej Wieczerzy nawiązał Papież podczas wielkoczwartkowej Mszy Krzyżma. Koncelebrował ją przed południem w bazylice watykańskiej z licznymi kardynałami, biskupami i księżmi, z którymi odnowił przyrzeczenia kapłańskie. Podczas niej poświęcił oleje katechumenów i chorych oraz krzyżmo, używane przy udzielaniu sakramentów chrztu, bierzmowania i kapłaństwa. W homilii wyjaśnił, co znaczy w Biblii „święty” i „uświęcić”. Naprawdę święty jest tylko Bóg, a każda inna świętość od Niego pochodzi, jest udziałem w Jego sposobie istnienia. Być poświęconym to zostać zabranym ze świata i oddanym Bogu. Na tym polega kapłaństwo. Nie jest ono jednak oddzieleniem. Kapłan ma reprezentować Boga wobec innych, być do ich dyspozycji. Jezus mówi: „Za nich Ja poświęcam w ofierze samego siebie, aby i oni byli uświęceni w prawdzie”. Włączając apostołów w swoje kapłaństwo, modli się do Ojca: „Uświęć ich w prawdzie”. I dodaje: „Słowo Twoje jest prawdą”. Słowo Boże oczyszcza i przemienia.

„A więc jak się mają sprawy w naszym życiu? Czy naprawdę przenika nas Słowo Boże? Czy naprawdę jest pokarmem, którym żyjemy bardziej niż chlebem i sprawami tego świata? Czy znamy je naprawdę? Czy je kochamy? – pytał Benedykt XVI. – Czy zajmujemy się głęboko tym Słowem, tak, by odbijało się rzeczywiście na naszym życiu i nadawało kształt naszemu myśleniu? Czy może raczej nasze myślenie wciąż na nowo dostosowuje się do tego, co się mówi i robi? Czyż bardzo często opinie dominujące nie są kryterium, którym się mierzymy? Czy może nie pozostajemy w końcu w płytkości, jaką narzuca się dziś zazwyczaj człowiekowi? Czy dajemy się naprawdę oczyścić w naszym wnętrzu przez Słowo Boże?”.

Papież przypomniał, że Fryderyk Nietsche szydził z pokory i posłuszeństwa jako cnót niewolniczych, którym przeciwstawiał dumę i absolutną wolność człowieka. Choć jednak istnieją karykaturalne formy niewłaściwej pokory i uległości, których nie należy naśladować, wiemy, że pycha i autorytaryzm niszczą każdą wspólnotę, prowadząc do przemocy. „Czy umiemy uczyć się od Chrystusa właściwej pokory, odpowiadającej prawdzie naszej istoty, oraz takiego posłuszeństwa, które podporządkowuje się prawdzie i woli Bożej?” – zapytał Benedykt XVI. Wskazał, że chrześcijańskie kapłaństwo jest jednoczeniem się z Chrystusem, który jest jedynym kapłanem Nowego Przymierza. O tym mówią kapłańskie przyrzeczenia składane podczas święceń. Do zjednoczenia modlącego się Kościoła z Chrystusem prowadzi sprawowanie Eucharystii.

„W przeddzień moich święceń kapłańskich, przed 58 laty, otworzyłem Pismo Święte, bo chciałem otrzymać jeszcze jedno słowo od Boga na ten dzień i na moją przyszłą drogę kapłana. Moje spojrzenie padło na następujący fragment: «Uświęć ich w prawdzie. Słowo Twoje jest prawdą». Wówczas zrozumiałem: Pan mówi o mnie, mówi do mnie. Dokładnie to samo stanie się jutro we mnie. Ostatecznie nie jesteśmy uświęcani przez obrzędy, choć są one potrzebne. Obmyciem, w którym Pan nas zanurza, jest On sam – Prawda we własnej osobie. Święcenia kapłańskie oznaczają zanurzenie w Nim, w Prawdzie. Należę w nowy sposób do Niego, a przez to do innych, «aby przyszło Jego Królestwo». Drodzy przyjaciele, w tej chwili odnowy naszych przyrzeczeń prośmy Pana, by dał nam stać się ludźmi prawdy i miłości, ludźmi Bożymi”.

Na zakończenie przedpołudniowej liturgii w Watykanie Benedykt XVI przekazał poświęcone przez siebie oleje archidiecezji L’Aquila. Na skutek trzęsienia ziemi i spowodowanych nim zniszczeń nie mogła być tam sprawowana tradycyjna Msza Krzyżma. Papież podkreślił, że święte oleje są wyrazem jego „głębokiej jedności i duchowej bliskości” z wszystkimi mieszkańcami regionu. Wyraził jednocześnie nadzieję, że będące znakiem Bożej łaski oleje „będę mogły towarzyszyć czasowi odrodzenia i odbudowy uzdrawiając rany oraz umacniając nadzieję”.

Radio Watykańskie




  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil