02. stycznia A.D. 2025 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Watykanu

Zmarł kardynał Alfons Maria Stickler - R.I.P

2007-12-13

12 grudnia w Watykanie, w wieku 97 lat zmarł kardynał Stickler, prawdziwy Książę Kościoła, wielki przyjaciel i obrońca liturgii tradycyjnej w Kurii Rzymskiej. W 1996 roku odprawił słynną Mszę św. pontyfikalną w dawnym rycie w nowojorskiej katedrze św. Patryka. Był również zaangażowany w pontyfikalne celebracje trydenckie w Rzymie, m.in. z okazji 10 lecia motu proprio Ecclesia Dei adflicta.
 
Kardynał Alfons Maria SticklerAlfons Maria Stickler urodził się 23 sierpnia 1910 w Neunkirchen w Austrii, wstąpił do zakonu salezjanów św. Jana Bosco (SDB), pierwsze śluby złożył 15 sierpnia 1928 w nowicjacie w Niemczech. Naukę w Kolegium Salezjańskim w Wiedniu rozpoczął w chwili, kiedy niemiecko-austriacką prowincją tego zgromadzenia kierował późniejszy prymas Polski i kardynał, ks. August Hlond. W wieku osiemnastu lat wstąpił do Towarzystwa Salezjańskiego. Święcenia kapłańskie przyjął przed 70 laty w Rzymie. Po uzyskaniu doktoratu z prawa kanonicznego na Uniwersytecie Laterańskim wykładał ten przedmiot na uczelniach swego zgromadzenia. Na przełomie lat 50. i 60. był rektorem Uniwersytetu Salezjańskiego. Ks. prof. Stickler był ekspertem II Soboru Watykańskiego. W 1971 r. został mianowany przez Pawła VI prefektem Apostolskiej Biblioteki Watykańskiej. Równocześnie prowadził intensywną działalność naukową, publikując szereg manuskryptów oraz prace z historii kanonistyki. Należał do komisji przygotowującej posoborowy Kodeks Prawa Kanonicznego. W 1983 roku został pro-bibliotekarzem, a w rok później także pro-archiwistą Świętego Kościoła Rzymskiego. Kardynał SticklerJan Paweł II wyniósł go do godności arcybiskupa i osobiście udzielił sakry, a w 1985 roku włączył do kolegium kardynalskiego.
 
W lipcu 1988 przeszedł w stan spoczynku z funkcji w Kurii Rzymskiej. W styczniu 1996 został promowany do rangi kardynała-prezbitera, zachował diakonię S. Giorgio in Velabro w randze tytułu prezbiterskiego na zasadzie pro hac vice. Był zwolennikiem tradycyjnej liturgii przedsoborowej. Od sierpnia 2006, po śmierci kardynała Johannesa Willebrandsa, był najstarszym kardynałem na świecie.

Zasługi zmarłego w służbie Kościołowi przypomniał Benedykt XVI w specjalnym telegramie kondolencyjnym. Uroczystości pogrzebowe kard. Alfonsa Marii Sticklera odbędą się 14 grudnia o godz. 17.00 w bazylice watykańskiej. Będzie im przewodniczył Ojciec Święty.
 
Requiem æternam dona ei, Domine, et lux perpetua luceat ei.
Requiescat in pace.

Obecnie kolegium kardynalskie liczy 200 purpuratów. Najstarszym z nich jest 96-letni niemiecki kardynał Paul Augustin Mayer OSB. Trzecim pod względem starszeństwa jest liczący 93 lata kard. Kazimierz Świątek z Pińska na Białorusi. 120 purpuratów ma prawo udziału w ewentualnym konklawe.



  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil