25. lutego A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

W sobotę Pielgrzymka środowisk wiernych liturgii łacińskiej na Jasną Górę

2008-10-01

W dniu 4 października A.D.2008 na Jasną Górę pielgrzymować będą kapłani oraz wierni świeccy przywiązani do Mszy Świętej celebrowanej w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego. Pielgrzymka Tradycji Katolickiej na Jasną Górę w tym roku uczci obraz Matki Najświętszej już po raz piąty. Jest stosunkowo "młodą" pielgrzymką, lecz posiada już swoją tradycję.
 
Pierwszy raz pielgrzymka odbyła się 27 marca A.D. 2004, tego dnia w Kaplicy Matki Bożej Mszę Świętą celebrował ks. Wojciech Grygiel FSSP. Okazją tej pierwszej pielgrzymki ok. 150 tradycjonalistów była 10. rocznica pozwolenia na sprawowanie Mszy Świętej w nadzwyczajnej formie wydanego przez ks. abp Jerzego Strobę w Poznaniu. Drugi raz w dniu 12 listopada A.D.2005 zebrało się już ok. 300 tradycjonalistów z całej Polski. Homilię wygłosił ks. prał. Stanisław Pawlaczek z Wrocławia. Modlitwę uświetnił śpiew scholi gregoriańskiej z Poznania. Dnia 4 listopada A.D.2006 tradycjonaliści po raz kolejny przybyli na Jasną Górę. Podczas Mszy św. na organach grał prof. Bogusław Grabowski, który od 1985 r. pełni funkcję głównego organisty w Bazylice Mariackiej w Gdańsku. Po Liturgii wierni wzięli udział w Drodze Krzyżowej na Wałach.
 
Ostania czwarta pielgrzymka odbyła się 24 listopada A.D.2007. Na Eucharystii sprawowanej w Kaplicy Matki Bożej zgromadzili się m.in. wierni z Poznania, Krakowa, Wrocławia, Łodzi, Lublina, Chorzowa, Bytomia, Wałbrzycha, Rzeszowa i Warszawy. Oprawę muzyczną zapewniła Schola Gregoriańska z Poznania. W homilii o. Krzysztof Stępowski CSSR, duszpasterz warszawski nawiązał do Listu Apostolskiego papieża Benedykta XVI "Summorum Pontificum" z 7 lipca 2007 r., o celebracji liturgii rzymskiej ustanowionej przed reformą roku 1970. "Z wielką radością przyjęliśmy wolę Ojca Świętego Benedykta XVI. Dzięki łasce Ducha Świętego i Bożej pomocy niech liturgia sprawowana według rzymskich zwyczajów w sanktuariach, katedrach, parafiach, kościółkach, ożywiająca w ciągu tak wielu wieków wiarę, pobożność i kulturę licznych narodów ożywia i dzisiaj i w przyszłości naszą wiarę, naszą pobożność, naszą kulturę zawsze na cześć i chwałę Boga Wszechmogącego, pożytek nasz i całego Kościoła Świętego. Okazuje się, że i młodzi odkrywają tą czcigodną, tradycyjną, rzymską liturgię, czują jej piękno i odnajdują w niej najlepszy sposób spotkania z tajemnicą najświętszej Eucharystii".
 
Celebransem wszystkich dotychczasowych Mszy Świętych sprawowanych podczas pielgrzymek był ks. Dr Wojciech Grygiel z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra* który jest ich inicjatorem i koordynatorem. "Przyjeżdżam co roku tutaj na Jasną Górę - tłumaczy ks. Wojciech Grygiel - Wierni przywiązani do nadzwyczajnej formy rytu rzymskiego gromadzą się na Jasnej Górze po to, żeby okazać swoją duchową jedność z Kościołem polskim, z naszym dziedzictwem narodowym. Chcemy też pokazać, że skupiamy się wokół kultu maryjnego, że to również sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze gromadzi nas, że czujemy się do tego miejsca przywiązani" (cyt. z wywiadu dla biura prasowego JG).
 
Program pielgrzymki:
 
14:00 - Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego w Kaplicy Matki Bożej, którą odprawi generał Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, ks. John Berg FSSP **
 
15:30 - Pamiątkowe zdjęcie i wpis do księgi pamiątkowej wszystkich pielgrzymów***
 
16:00 - Droga Krzyżowa na wałach
 
17:00 - Spotkanie integracyjne w dniu Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia przy ul. Św. Barbary 9/11
 
Wszelkie zapytania pod adresem: wgrygiel(at)fssp.pl
 
-----------
* - "Kapłańskie Bractwo św. Piotra jest stowarzyszeniem życia apostolskiego na prawie pontyfikalnym. Należy do niego ok. 200 księży, a w seminariach w USA i Niemczech kształci się w tej chwili ok. 160 kleryków".
 
** - Msza Święta w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego jest inaczej nazywana Mszą trydencką, Mszą według rytu papieża św. Piusa V, Mszą w klasycznym rycie rzymskim czy tradycyjną Mszą łacińską. Nawiązuje ona do reformy soboru powszechnego Kościoła katolickiego w latach 1545-1563. Jest ona odprawiana w języku łacińskim, a nie współczesnym, narodowym. Podczas Eucharystii kapłan stoi twarzą do ołtarza, a nie twarzą do wiernych jak podczas Mszy św. według rytu posoborowego. Inną różnicą w celebrowaniu Mszy św. trydenckiej jest to, że kapłan odmawia kanon i niektóre inne modlitwy po cichu. Msza św. w rycie posoborowym niemal cała odprawiana jest natomiast na głos.
 
*** - Miejsce wykonania pamiątkowego zdjęcia wskaże celebrans podczas Mszy Św.
 

Źródło: FSSP.pl  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil