30. maja A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Gość Świdnicki: "Bliżej liturgii niebiańskiej"

2008-09-14

Piotr Nastawski relacjonuje wydarzenia dotyczące tradycyjnej liturgii
według dawnego Mszału rzymskiego
.
 
W uroczystość Podwyższenia Krzyża Świętego mija dokładnie rok od wejścia w życie dekretu Benedykta XVI, w którym Ojciec Święty zniósł konieczność występowania o zgodę biskupa na sprawowanie Mszy św. i innych sakramentów według przedsoborowych ksiąg liturgicznych. Na mocy motu proprio „Summorum Pontificum” każdy kapłan może, jeśli chce, prywatnie celebrować Najświętszą Ofiarę według Mszału rzymskiego z 1962 r. natomiast każdy proboszcz może wprowadzić w swojej parafii taką celebrację z udziałem ludu. Nawet więcej, na prośbę grupy wiernych proboszcz powinien umożliwić odprawianie tradycyjnej Mszy św. łacińskiej.
 
Przygotowania
 
Intensywne przygotowania do Mszy trydenckiej w diecezji świdnickiej trwały ponad pół roku. Po kilku wizytach w kurii świdnickiej ks. bp Ignacy Dec wydał indult na dwie pierwsze celebracje: 13 maja i 10 czerwca 2007 w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w parafii śś. Aniołów Stróżów w Wałbrzychu.
Ponieważ w naszej diecezji nie było wtedy kapłanów, którzy potrafiliby odprawiać Mszę św. według dawnego Missale Romanum, poprosiliśmy o pomoc ks. Wojciecha Grygiela z Bractwa Kapłańskiego św. Piotra, który na co dzień pracuje w Krakowie.
 
Decyzja
 
W lipcu 2007 Papież ogłosił długo oczekiwany dokument uwalniający starą Mszę św., co pozwoliło na rozpoczęcie regularnych celebracji w każdą drugą niedzielę miesiąca. Począwszy od 16 września 2007 do tej pory odprawionych zostało przez ks. Wojciecha i 3 innych kapłanów czternaście takich Mszy św. w Sanktuarium MB Bolesnej Patronki Wałbrzycha.
 
Przez ten czas mogliśmy wielokrotnie doświadczać przychylności i troski ze strony Biskupa Świdnickiego. 13 stycznia 2008 r. bp Ignacy Dec uczestniczył w uroczystej celebracji według przedsoborowego ceremoniału biskupiego.

Msza św. z Biskupem

Rozwój
 
Na przełomie roku po dłuższych poszukiwaniach z radością przyjęliśmy gotowość do nauki dawnego rytu przez pierwszego młodego kapłana z diecezji świdnickiej. Ks. Zbigniew Chromy, doktorant KUL, bardzo szybko opanował sztukę celebracji według przedsoborowego Mszału i już 9 marca odprawił swoją pierwszą Mszę św. trydencką w Wałbrzychu.
 
Latem tego roku do miejsc, gdzie sprawowana jest Msza trydencka dołączyła parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Wałbrzychu. 1 lipca ks. Zbigniew odprawił w tamtejszym kościele Mszę św. o Przenajdroższej Krwi Chrystusa, a 19 lipca ks. dr Wojciech Grygiel udzielił pierwszego - od czasów reformy - chrztu św. według starego rytuału rzymskiego.
 
Wydarzeniem szczególnie napawającym optymizmem była pierwsza Msza św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego ks. Juliana Nastałka, wyświęconego w 2007 r., którą kapłan ten uroczyście odprawił 22 sierpnia w swojej rodzinnej parafii w Imbramowicach.
 
Na koniec składam serdecznie Bóg zapłać Księdzu Biskupowi, wszystkim kapłanom i osobom świeckim, dzięki którym to dzieło mogło powstać i ciągle się rozwijać.
 

Więcej informacji w Internecie pod hasłem: Msza trydencka w Wałbrzychu  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil