28. stycznia A.D. 2023 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

ze Świata

USA: Msze św. w zwyczajnej formie rytu będą sprawowane ad orientem

2016-09-13

Kolejny amerykański biskup będzie sprawował Msze święte w zwyczajnej formie rytu (Novus Ordo Missae) ad orientem. - Od października zaczynam celebrować Mszę św. w katedrze o godz 11.00 ad orientem - ogłosił biskup Robert Morlino z diecezji Madison. Reakcja wielu zgromadzonych w kościele wiernych na jego decyzję była podobna: zaskoczenie i radość na twarzach. Ksiądz biskup wyznał później, że był to wspaniały moment, ponieważ zobaczył, że wierni rozumieją sens celebracji ad orientem. Audio: Homilia biskupa Morlino w której ogłasza decyzję o celebracji ad orientem

Decyzja biskupa Roberta Morlino jest odpowiedzią na apel kardynała Roberta Sarah'a (artykuł w Gościu Niedzielnym) prefekta Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów o odprawianie Mszy świętej ad orientem:

- Drodzy bracia, proszę was o przywrócenie praktyki celebracji ad orientem, gdziekolwiek jest to możliwe, z rozwagą i katechezą a także przekonaniem, iż będzie to dobrem dla Kościoła.(...)

- Drodzy bracia, powinniśmy wsłuchiwać się w lament Boga, który przemawia do nas słowami proroka Jeremiasza: "do Mnie zaś obracają się plecami, a nie twarzą" (Jr, 2,27). Odwróćmy się znów twarzą do Boga!

 

Kardynał Robert Sarah podkreślił również, że ostatni sobór nie nakazał duchownym celebrowania Najświętszej Ofiary versus populum.

– W czasie Liturgii Słowa czytający i słuchający powinni być zwróceni ku sobie. Ale jak tylko osiągniemy moment od ofiarowania, kiedy kapłan sam zwraca się do Boga, jest konieczne, aby celebrans i wierni byli wspólnie zwróceni w kierunku wschodnim. To dokładnie odpowiada temu, czego chcieli ojcowie soborowi. Jest to zgodne z soborem i ma uzasadnienie w jego pismach i duchu.

- Jako prefekt Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów chciałbym przypomnieć, że celebracja „versus orientem” jest usankcjonowana rubrykami, które wskazują te momenty, kiedy celebrans musi się zwrócić w kierunku ludu. Dlatego nie jest konieczne posiadanie specjalnego pozwolenia na odprawianie Mszy Świętej w kierunku Pana.

 

Za: New Liturgical Movement, OnePeterFive, Polonia Christiana
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil