19. września A.D. 2018 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

Warsztaty liturgiczne Ars Celebrandi 2017 w Licheniu - podsumowanie

2017-08-06

Ars Celebrandi, największe w Polsce i całej Europie Wschodniej warsztaty tradycyjnej liturgii łacińskiej, odbywały się - już po raz czwarty - w sanktuarium maryjnym w Licheniu w dniach 20-27 lipca br. Ponad 40 polskich kapłanów, pracujących w ojczyźnie i wielu krajach całego świata (m.in. Korea Południowa, USA, Łotwa, Niemcy, Austria), uczyło się na nich odprawiania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, a 10 z nich przeżyło swoje pierwsze "trydenckie prymicje". Ponad 100 osób świeckich uczyło się służyć do Mszy jako ministranci lub posługiwać śpiewem liturgicznym (chorał gregoriański i polifonia renesansowa).

Oficjalna relacja filmowa

 

Oprócz codziennych Mszy św. (uroczystych, śpiewanych i recytowanych) celebrowano także, z licznym udziałem duchowieństwa, śpiewane chorałowe jutrznie, nieszpory i komplety. Ma to tym większe znaczenie, że ten rodzaj liturgii w Kościele rzymskim zanikł w ostatnich latach niemal zupełnie.
Celebrowane były także tzw. Msze "polskie", ze śpiewem dawnych ludowych pieśni religijnych. Ta forma pobożności rozkwitła po soborze trydenckim w Polsce za specjalnym pozwoleniem biskupów i nie jest znana poza granicami kraju.

nauka celebracji

Warsztaty były miejscem nie tylko nauki, lecz także wzrostu duchowego: codziennie głoszone były nauki rekolekcyjne, w tym roku poświęcone pięciu warunkom sakramentu spowiedzi. Uczestnicy wzięli też udział w wieczornej procesji maryjnej ze świecami, odprawianej co sobotę w licheńskim sanktuarium.
"Ciekawostką" liturgiczną warsztatów Ars Celebrandi były codzienne Msze celebrowane w rycie dominikańskim. Jest to własny obrządek liturgiczny Zakonu Dominikańskiego, zatwierdzony przez Stolicę Apostolską w połowie XIII wieku i przechowywany w tym zakonie, istniejącym już 800 lat, do dzisiaj. Było to możliwe dzięki obecności dominikanów, bo tylko oni mają prawo celebrować ten ryt Mszy św.

ryt dominikański

Tegoroczne warsztaty w ogóle wyróżniały się pod względem liczby i różnorodności kapłanów i kleryków zakonnych. Oprócz dominikanów obecni na nich byli przedstawiciele franciszkanów konwentualnych, reformatów, kapucynów, salezjanów, pijarów, cystersów, jezuitów, benedyktynów, sercanów, redemptorystów, salwatorianów, pallotynów, misjonarzy, oraz Instytutu Dobrego Pasterza.

zakonnicy

Gościem specjalnym warsztatów był zaś o. Dennis Koliński ze wspólnoty Kanoników Regularnych św. Jana Kantego z USA, zgromadzenia zakonnego powstałego w dawnej polonijnej parafii pw. św. Jana Kantego w Chicago. Charyzmatem braci kanoników jest działanie na rzecz umacniania sakralnego i nadprzyrodzonego charakteru liturgii - w obu formach rytu rzymskiego. Czynią to przez duszpasterstwo parafialne, warsztaty muzyki liturgicznej, katechezy, naukę celebracji i ministrantury oraz kursy języka łacińskiego. Organizują też pielgrzymki do Polski.

W poprzednich latach gośćmi warsztatów byli bp Athanasius Schneider, bp Wiesław Mering i śp. ks. Jan Kaczkowski.

Warsztaty Ars Celebrandi są organizowane przez stowarzyszenie Una Voce Polonia i cieszą się patronatem honorowym biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. Przyszłoroczna edycja, już piąta, odbędzie się w dniach 12-19 lipca 2018 r., w sanktuarium licheńskim.

dr Dominika Krupińska
http://arscelebrandi.pl/
Zdjęcia: Tomasz Mreńca
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

ks.Feliks Cozel TJ
Spowiedź
Spowiedź
Jaka powinna być
i jak się do niej
przygotować

Alfred Monnin SJ
Zapiski z Ars
Zapiski z Ars

Przyjmujmy Komunię
Świętą na kolanach
Przyjmujmy Komunię Świętą na kolanach
pod red. Marii Kominek
i Stanisława Krajskiego

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil