19. września A.D. 2018 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    

z Polski

„Paix liturgique” ogłosił pierwsze wyniki polskiego sondażu nt. tradycyjnej liturgii

2017-07-29

Polscy katolicy życzliwie odnoszą się do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego i chcieliby szerszego dostępu do niej — wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego na zlecenie francuskiej organizacji katolików świeckich „Paix Liturgique”. Dane te przedstawił na warsztatach liturgicznych Ars Celebrandi w Licheniu reprezentant „Paix Liturgique”, Louis de Lestang.

W maju i czerwcu 2017 r. Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego, prowadzony przez ojców pallotynów i współpracujący z polskim Episkopatem, przeprowadził sondaż wśród reprezentatywnej grupy 635 katolików zaangażowanych w życie Kościoła metodą badania panelowego przeprowadzanego przez Internet. 93,6% jego uczestników zadeklarowało, że uczestniczy we Mszach św. we wszystkie niedziele i święta, a 5,8% — w niemal wszystkie. Najciekawsze wyniki sondażu przedstawił 25 lipca w Licheniu przybyły z Francji Louis de Lestang z „Paix Liturgique”.

89,5% respondentów wiedziało o wydaniu przez papieża Benedykta XVI motu proprio Summorum Pontificum, przypominającego, że ryt rzymski posiada dwie formy, zwyczajną („nowa” Msza wg mszału bł. Pawła XVI) i nadzwyczajną (po łacinie, z kapłanem zwróconym do tabernakulum, popularnie zwana trydencką), a tylko 6,9% o tym nie wiedziało. Gdyby Msza „trydencka” była sprawowana w ich parafii, 28,9% respondentów sondażu uczestniczyłoby w niej co tydzień, a 51,6% od czasu do czasu. Tylko 15,1% w ogóle nie chciałoby brać w niej udziału. W pytaniu wielokrotnego wyboru dotyczącym osobistej opinii nt. Mszy św. w formie nadzwyczajnej 49,9% wybrało odpowiedź, że jest ona wyrazem wierności wobec tradycji Kościoła, 37,3% uznało ją za coś normalnego, 17,6% stwierdziło, że nie odpowiada ona dzisiejszej kulturze, a 4,2%, że jest czymś dziwacznym.

Pełne wyniki omawianego sondażu zostaną wkrótce opublikowane przez „Paix Liturgique”.

„Paix Liturgique” jest istniejącą od lat 80. organizacją katolików świeckich poszukujących dialogu z pasterzami Kościoła w kwestii dostępu do tradycyjnej Mszy św., katechezy i pobożności katolickiej. Powstała na tle zaniepokojenia poważnymi nadużyciami dogmatycznymi, pastoralnymi i liturgicznymi, które rozpowszechniły się w niektórych Kościołach Europy Zachodniej w końcu lat 60. i w latach 70. Specjalizuje się w organizowaniu sondaży dotyczących stosunku praktykujących katolików do Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego („trydenckiej”), zamawianych w profesjonalnych instytutach badania opinii publicznej (w Polsce ISKK, na Zachodzie IPSOS i inne). Dotychczas przeprowadzała takie sondaże we Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii, Włoszech, Portugalii i Szwajcarii. W poszczególnych krajach wyniki nieco się różnią, ale ich ogólny wydźwięk jest podobny: jedynie 1/5­­ czy 1/6 czynnych katolików nie jest w ogóle zainteresowana Mszą św. „trydencką”, a ponad połowa chciałaby w niej często lub czasami uczestniczyć.

Warsztaty liturgiczne „Ars Celebrandi” odbyły się w sanktuarium maryjnym w Licheniu między 20 a 27 lipca br. Były organizowane przez stowarzyszenie katolików świeckich Una Voce Polonia i otrzymały patronat honorowy biskupa ordynariusza Wiesława Meringa. W tym roku odbyły się już po raz czwarty. Ponad 150 uczestników z kraju i zagranicy, w tym 40 kapłanów, uczyło się na nich celebrowania Mszy św. w nadzwyczajnej formie rytu rzymskiego, służenia do niej i posługiwania śpiewem (chorał gregoriański i dawna polifonia).
  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

ks.Feliks Cozel TJ
Spowiedź
Spowiedź
Jaka powinna być
i jak się do niej
przygotować

Alfred Monnin SJ
Zapiski z Ars
Zapiski z Ars

Przyjmujmy Komunię
Świętą na kolanach
Przyjmujmy Komunię Świętą na kolanach
pod red. Marii Kominek
i Stanisława Krajskiego

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil