28. marca A.D. 2024 Sanctus, Sanctus, Sanctus Dominus Deus Sabaoth. Pleni sunt caeli et terra gloria Tua.
Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (Iz 6,3)     


   Chcę otrzymywać ciekawe
   wiadomości na e-mail:

    


Wielki Czwartek
2024-03-28
Wielki Czwartek jest przede wszystkim rocznicą ustanowienia sakramentów Ołtarza i Kapłaństwa. Na pamiątkę Ostatniej Wieczerzy odprawia się uroczystą wieczorną Mszę Św., w czasie której kapłani i wierni przyjmują Komunię św. z rąk biskupa lub kapłana odnawiającego przy ołtarzu ofiarę Nowego Zakonu. Eucharystia ustanowiona w czasie Ostatniej Wieczerzy jest owocem i uobecnieniem ofiary krzyżowej.
> więcej
Pange lingua - Sław języku - hymn św. Tomasza z Akwinu
2024-03-26
Pange lingua gloriosi eucharystyczny hymn autorstwa św. Tomasza z Akwinu. Pieśń została napisana na uroczystość Bożego Ciała i teraz jest wykonywana w całości głównie z tej okazji, jak również w liturgii Wielkiego Czwartku, podczas przeniesienia Najświętszego Sakramentu do tzw. Ciemnicy...
> więcej
Niedziela Palmowa - II Niedziela Męki Pańskiej
2024-03-24
Liturgia Niedzieli Palmowej jest rozpięta między dwoma momentami: radosną procesją z palmami oraz czytaniem - jako Ewangelii - Męki naszego Pana Jezusa Chrystusa. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego Ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.
> więcej
Stabat Mater - Sekwencja gregoriańska śpiewana w języku łacińskim i polskim
2024-03-20
W tradycyjnej liturgii, wspomnienie Matki Bożej Bolesnej przypada w piątek po 1 Niedzieli Męki Pańskiej, na tydzień przed Wielkim Piątkiem. Sekwencja gregoriańska Stabat Mater według Graduale Romanum 1961 została opracowana z tradycyjnym przekładem na język polski.
> więcej
Uroczystość św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny
2024-03-19
Cała pełnia cnót i łask, których Bóg udzielił swemu słudze Józefowi, została mu nadana dlatego, aby był godnym oblubieńcem Tej, którą Pan sam wybrał na swoją Matkę. Charakter miał łagodny, był pełen miłości, uprzejmy i uczciwy; we wszystkim objawiał nie tylko święte, ale wprost anielskie skłonności, doskonalił się w cnotach i żyjąc nienagannie dożył wieku, w którym poślubił Najświętszą Maryję Pannę. Od tego czasu dary łask, jakimi był obdarzony, powiększyły się jeszcze i umocniły za przyczyną Królowej niebios; Maryja, bowiem usilnie błagała Najwyższego, aby raczył uświęcić Jej oblubieńca.
> więcej
Godzina święta
2024-03-07
Jedną z najpiękniejszych praktyk wynagradzających Panu Jezusowi za nasze grzechy jest godzina święta. Chrystus wskazał to nocne czuwanie Małgorzacie Marii Alacoque podczas trzeciego objawienia w 1674r.
> więcej
Droga Krzyżowa w słowach Pana Jezusa do bł. Katarzyny Emmerich
2024-03-01
"Szedłem Drogą Kalwaryjską i mimo tylu trudów doszedłem. Nie pojmujesz tego dziecko, co to znaczy samotność, opuszczenie przez tyle dusz i jak bardzo potrzebuję wszelkich rodzajów i przejawów waszej miłości i czułości. Czy serce twoje może być zamknięte na widok Moich otwartych Ran? Czy nie wierzysz, że dzieje się coś w niebie i na ziemi, gdy Mnie skrwawionego ofiarujesz z sobą Ojcu? Na cóż służyłyby Moje boleści? A ty jak korzystasz z dobroci Ojca? Każda modlitwa ma swój odzew, którego ty nie słyszysz..."
> więcej
Anima Christi (Duszo Chrystusowa)
2024-02-25
Modlitwa ta powstała najprawdopodobniej na początku XIV wieku, a jej autorem jest papież Jan XXII. Św. Ignacy Loyola umieścił modlitwę Anima Christi na początku swoich "Ćwiczeń Duchownych", przyczyniając się do jej znacznego rozpowszechnienia począwszy od XVI wieku.
> więcej
Zegar Męki Pańskiej
2024-02-23
Zegar Męki Pańskiej to krzewiona m.in. przez Zgromadzenie Pasjonistów praktyka polegająca na przeżywaniu 24 godzin w rytmie Męki Jezusa Chrystusa. Każdej godzinie przypisane jest konkretne wydarzenie z Pisma Świętego i Tradycji Kościoła. Istnieją niewielkie różnice pomiędzy wersjami Zegara. Prezentujemy jedną z nich.
> więcej
Gorzkie Żale
2024-02-17
Gorzkie Żale to popularne w Polsce nabożeństwo wielkopostne, połączone z wystawieniem Najświętszego Sakramentu i kazaniem pasyjnym. Pochodzi ono z początków XVIII w. - po raz pierwszy odprawiono je w 1707 r. Jego tekst zachował oryginalne, staropolskie brzmienie. Struktura tego nabożeństwa opiera się na strukturze dawnej Jutrzni. W roku 2007 obchodzony był jubileusz 300 lecia powstania tego nabożeństwa.
> więcej
Via Crucis - Droga Krzyżowa
2024-02-16
Nabożeństwo Drogi Krzyżowej z Mszału Rzymskiego wydanego w 1931. Zawiera tradycyjne rozważania oraz łacińską wersję. Papieże przywiązali do tego nabożeństwa takie same odpusty, jakie zdobywają ci, co obchodzą drogę krzyżową w Jerozolimie. Aby je otrzymać, potrzeba: 1. Przechodzić od stacji do stacji, chyba że dla wielkiego tłoku tego uczynić nie można. 2. Wedle możliwości rozmyślać nad męką Zbawiciela. Obrazy 14 Tajemnic są bardzo użyteczne, ale nie konieczne. Wystarczają, a zarazem są niezbędne, drewniane krzyżyki, oznaczające 14 stacji...
> więcej
Środa Popielcowa - rozpoczęcie Wielkiego Postu
2024-02-14
W Środę Popielcową obowiązuje wstrzemięźliwość (nie spożywa się pokarmów mięsnych) i post ścisły (tylko jeden posiłek do syta, dwa mniejsze). Prawem o wstrzemięźliwości są związani wszyscy powyżej 14 roku życia, a prawem o poście - osoby pełnoletnie do rozpoczęcia 60 roku życia. Nie ma obowiązku uczestniczenia w dzisiejszej Mszy Świętej, mimo to Kościół zachęca do wzięcia w niej udziału.
> więcej
Pieśń "Bądź mi litościw" w tłumaczeniu Franciszka Karpińskiego
2024-02-13
Odwróć twarz Twoję od przestępstwa mego I wszystkie moje pomaż nieprawości; Stwórz serce czyste warte Boga swego, A ducha prawdy wlej w moje wnętrzności. Nie oddalaj mię od ojcowskiej twarzy, Nie chciej mi bronić Twojego natchnienia. Wróć radość, którą niewinność nas darzy, I racz mię w duchu utwierdzić rządzenia.
> więcej
Objawienia Nieopokalanej Dziewicy w Lourdes 1858 roku
2024-02-11
W dniu 11 lutego, obchodzony jest Światowy Dzień Chorego. Jest to święto ustanowione przez papieża Jana Pawła II w dniu 13 maja 1992 w 75. rocznicę objawień fatimskich i w 11. rocznicę zamachu na Placu Świętego Piotra. Dzień 11 luty to również rocznica pierwszego objawienia w Lourdes.
> więcej
Oczyszczenie Najświętszej Maryi Panny - 2 lutego
2024-02-02
Święto Oczyszczenia N.M.P jest ostatnim z cyklu świąt w czasie po Objawieniu Pańskim. Jest to jedna z najstarszych uroczystości Najświętszej Panny, gdyż jeszcze w VII w. zajmowała w Rzymie drugie miejsce po Wniebowzięciu. Obchodzi się ją 2. lutego, ponieważ Maryja, chcąc być posłuszną prawu Mojżesza, musiała udać się z Panem Jezusem do Jerozolimy w 40 dni po Narodzeniu Dzieciątka (25.XII - 2.II), by tam w świątyni złożyć przepisane ofiary. Matka Boża udała się do Jerozolimy wraz z Bożym Dzieciątkiem.
> więcej

wyświetlono pozycje od 1 do 15 z 20 ilość stron: 2
  [ 1 ]   2     » 
    na koniec » 


  strona główna  |  mapa serwisu  |  ^góra strony   
Copyright © 2006-2007 SANCTUS.pl - Wszelkie prawa zastrzeżone

Ofiara Mszy Świętej
w Tajemnicach i Cudach
Ofiara Mszy Świętej w Tajemnicach i Cudach
ks. A. Reiners

abp Fulton Sheen
Życie Jezusa Chrystusa
Życie
Jezusa Chrystusa

Księgarnia Katolicka - Dewocjonalia Wałbrzych - Soczewki kontaktowe - Farby Rafil